reklama

Oni tú kravinu naozaj schválili

Minulý piatok schválil parlament „zástrčkový zákon, podľa ktorého bude za STV platiť každý, kto má elektrinu. Nikde na svete sa televízia neplatí podľa elektrickej zásuvky (v Čechách a Grécku slúži odberné miesto iba na identifikáciu), len zo Slovenska je opäť raz Kocúrkovo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (207)

Tejto vláde sú argumenty ukradnuté

Financovanie verejných statkov (súdy polícia, školstvo...) je vynútené, čo znamená, že jednotlivec nemá na výber, či chce alebo nechce na ne prispievať. Skrátka musí platiť dane (lebo inak skončí v base) a náš parlament rozhodne, ako sa použijú. Aby to aj fungovalo, je vytvorená celá infraštruktúra, od daňových priznaní, cez daňové úrady, správu pokladnice, štátny rozpočet, ministerstvá, súdy až po spomínanú basu, v ktorej skončí ten, kto by mohol nadobudnúť dojem, že on nebude (prostredníctvom daní) prispievať povedzme na školstvo, lebo nemá žiadne deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Financovanie verejných statkov je teda vynútené, ale je aj solidárne, čo znamená, že ten kto viac zarobí, aj viac prispeje. Rovná daň, ktorú zaviedla predošlá „krajne pravicová vláda", túto solidaritu ešte viac zvýšila.

Existuje ale jeden verejný statok, ktorý nie je súčasťou systému „dane - štátny rozpočet" a to verejnoprávne média STV a SRo. Kto má pochybnosti, či sa naozaj jedná o vynútený statok, nech si len skúsi predstaviť, že by koncesionárske poplatky boli dobrovoľné...

Len to, že existuje extra výber peňazí, stojí nás všetkých 160 mil. Sk ročne a pritom STV narieka, že nemá prostriedky na pôvodnú tvorbu. Aj keby s novým zákonom klesli náklady na výber na želaných 113 mil. Sk, je to ešte stále citeľne viac ako napr. 70 mil. Sk, kvôli ktorým STV plánuje ísť žobroniť na vládu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalší problém extra výberu je, že peniaze pre STV sa nevalorizujú automaticky, čo znamená, že keby STV aj hneď nebola čiernou dierou, musí sa dostať do problémov. Politici sa boja zvyšovania koncesionárskych poplatkov a práve financovanie zo štátneho rozpočtu, napr. vo výške 0,2% HDP, by zabezpečilo automatickú valorizáciu príjmov.

O tom, že poplatky sú vo svojej podstate daňou na hlavu s nulovou solidaritou, že sú nespravodlivé a že polovica domácností platí vyššie koncesionárske poplatky ako tú „krajne nesociálnu" rovnú daň, už písané bolo.

Tejto vláde je srdečne jedno, čo si myslia občania

V piatich rôznych anketách sa občania drvivou väčšinou (4 krát 90% a 1 krát 50%) vyslovili za zrušenie koncesionárskych poplatkov, ale to je tejto vláde úplne jedno. Čo tam po názore väčšiny alebo nejakých argumentoch, keď voľby sú až o dva roky a opozícia na Kanároch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Viem, pýtať sa ľudí len či chcú platiť, je zbytočné a populistické. Ale tu je platba (koncesionársky poplatok) jasne spätá s verejným statkom (STV a SRo) a v tomto kontexte je nutné vnímať aj odpovede. Keď teda 90% občanov je za zrušenie koncesionárskych poplatkov, dáva tým zároveň najavo, že STV nemá pre nich hodnotu 100 Sk mesačne (a SRo ďalších 40 Sk). Som presvedčený, že keby otázka znela, či znížiť DPH z 19% na 16% a zároveň zrušiť armádu, tak by sa určite nenašla 90%-ná väčšina za zrušenie armády. Preto sa treba zamyslieť aj nad tým, či naša spoločnosť vôbec chce verejný statok menom STV a SRo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aké majú možnosti občania, keď vláda má argumenty a názor väčšiny na háku?

V podstate jediná možnosť je referendum. Ústava ukladá prezidentovi povinnosť vyhlásiť referendum, ak o to petíciou požiada aspoň 350 tisíc občanov. Je to hodne, v dvojnásobnom Maďarsku stačí 200 tisíc podpisov, ale v prípade koncesionárskych poplatkov sú argumenty tak silné a názor drvivej väčšiny tak jasný, že ani 350 tisíc podpisov by nemal byť problém. Tak sme sa rozhodli vyhlásiť petíciu.

Pomerne skoro som sa stretol s názorom, že keďže žiadne referendum (okrem referenda k vstupu do EU, kde sa zúčastnilo len o niečo málo ako potrebná nadpolovičná väčšina voličov, konkrétne 52,4%), je naša aktivita len najdrahší prieskum verejnej mienky a v podstate slúži len k môjmu osobnému zviditeľneniu sa, lebo sa chystám zakladať politickú stranu.

Takže po poradí. Samozrejme, že viem, že okrem jedného, sa na žiadnom referende nezúčastnila potrebná väčšina voličov. Na druhej strane, nikdy nešlo tak viditeľne o vlastné peniaze väčšiny občanov. Áno, stretol som sa aj s tou výhradou, že financovanie zo štátneho rozpočtu tiež zaplatia občania, len z iného vrecka. Nie je to celkom tak. Po prvé zaplatia to solidárne, tak ako každý iný vynútený statok a po druhé sa najskôr tá suma v rozpočte ušetrí niekde inde. Možno si náš štát nekúpi odhŕňanie snehu za 3 miliardy korún, ale dá tieto peniaze STV.

Zároveň si myslím, že k referendu vôbec nemusí dôjsť. Kľudne sa môže stať, že naša vláda odborníkov pod tlakom argumentov a zároveň 350 tisíc podpisov zmení financovanie STV sama, koniec koncov držať pri živote daň na hlavu, pri ktorej doplácajú najviac chudobní, by práve ľavicová vláda nemala. Lenže tí nešťastníci sa zabarikádovali do krajne pravicovej pozície a teraz nevedia ako bez straty tváre odtiaľ vycúvať.

Tiež som počul, že také referendum stojí 200 až 250 mil. Sk. Nechápem síce, prečo to (keby na tom robilo 8 tisíc ľudí a každý by dostal 2,5 tisíc korún za ten jeden deň, tak je to stále len 20 mil. Sk) má stáť dvesto miliónov, ale budiž. Ako som písal vyššie, k referendu nemusí vôbec dôjsť, alebo naopak, môže byť spojené s viacerými otázkami. Taká otázka ohľadne zrušenie poslaneckej imunity, aby naši ctení poslanci nemohli opití šoférovať a potom sa ešte vyškierať do kamery by bola famózna vec. Alebo otázka ohľadne Libanonskej zmluvy, či odluky cirkvi od štátu. Ak má niekto ďalšie nápady, nech dá vedieť.

Čo sa týka zakladania strany, je to trochu komplikovanejšie. Vidím to ako spojenie užitočného s užitočným. Občania ušetria nezmyselných 140 Sk na koncesionárskych poplatkoch mesačne a ja zistím, koľko ľudí dokážem osloviť. Okrem toho, že vôbec nie je isté, či a s kým stranu zakladať budem, nemám 100 miliónov na kampaň a preto sa petícia celkom hodí. Tým, ktorí sa teraz zavzdušnia, by som rád odkázal, že je úplne legitímne prezentovať svoje názory a postoje a deklarovať záujem sa politicky angažovať, a to dokonca formou petície, či referenda. Všetky tie citlivé duše, ktoré majú problémy s tým, že súčasťou politickej agendy môže byť aj referendum, nech si len predstavia Fica ďalšie štyri roky tam, kde je.

Podporte preto prosím Vašim podpisom petíciu za vyhlásenie referenda za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Stačí vytlačiť podpisový hárok, vyplniť a poslať ho.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  462x

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko? Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky. A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje. Sme SASKA a meníme hru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu