Diletant diletantský daňový

Autor: Richard Sulík | 22.2.2009 o 18:30 | Karma článku: 14.00 | Prečítané  36657-krát

S nemým úžasom pozerám, ako sa jeden priemerný právnik hrá na podpriemerného ekonóma. Tak ako deťom zápalky do rúk nepatria, nepatria ani ekonomické nástroje do rúk diletantom, lebo v oboch prípadoch môžu vzniknúť veľké škody.

Najprv sa Fico dušoval, že dane sa neznižujú nikde vo svete a keď bol s jeho výplodmi v koncoch, začal znižovať dane aj on, no bohužiaľ tým najhorším možným spôsobom - zvýšil nezdaniteľné minimum. Namiesto 19,2 násobku životného minima si teraz môže každý daňovník uplatniť 22,5 násobok, čím reálne ušetrí 112 eur ročne. Tieto peniaze môže minúť, čím sa zvýši spotreba a zmierni dopad krízy. To znie dobre a tu niekde končí Ficove chápanie o ekonomike.

Kto sa nad problémom zamyslí len trocha komplexnejšie, uvedomí si, že máme silné euro, že česká koruna, poľský zlotý a maďarský forint sa znehodnotili o desiatky percent a že na Slovensku žije v pohraničných oblastiach vyše troch miliónov ľudí. Čo teda spravia ľudia so svojimi 112 eurami od štátu? No pôjdu na nákup za hranice, kde to je pre nich oveľa lacnejšie a aby sa im oplatila cesta, neminú tam len 112 eur, ale aj peniaze, ktoré by možno minuli doma. To, že opozičná SDKÚ-DS navrhla rovnakú blbosť, len potvrdzuje, že ani tam o daniach až tak veľa nevedia, ale to nemení nič na veci, že toto opatrenie je kontraproduktívne - síce pomôže, ale pomôže susedným krajinám. Samozrejme, akékoľvek iné darčeky obyvateľstvu, či už zvýšenie vianočných dôchodkov, príspevok na prvé tri deti alebo nebodaj zvýšenie podpory v nezamestnanosti, spôsobí ten istý efekt - ľudia peniaze síce minú, ale minú ich tam, kde za ne viac dostanú a v tomto čase je to v susedných štátoch.

Aké je teda riešenie? Ako prvé treba začať myslieť v margináliách. Sú ľudia, ktorí s plnou vážnosťou tvrdia, že df(x)/dx je jeden z najväčších objavov ľudstva a práve tu treba začať aj s daňami. Čiže si treba položiť otázku, ako je zaťažené posledné zarobené euro? Dnes to je 19% a po všetkých vládou schválených zmenách, to bude rovnako 19%. Keby sa ale všetky peniaze, ktoré je vláda pripravená vyčleniť, "investovali" do zníženia sadzieb, povedzme na 16%, ako to navrhujem už dva roky, tak to po prvé zvýši motiváciu tvoriť hodnoty a po druhé, zníži motiváciu obchádzať dane. Obidva efekty v čase krízy pomôžu.

Chápem, že z krokov, ktoré by podporili viac snaživých, vzdelaných, kreatívnych a usilovných, dostanú socani vyrážky a preto existuje aj ďalšie riešenie a to je tiež o margináliách - znížiť sadzbu DPH. Bol by to síce drahý špás, ale keby naša vláda strčila všetky peniaze do zníženia DPH na najnižšiu úroveň, ktorú povoľuje EÚ (15%), tak by tiež podporila spotrebu, ale výlučne domácu a výlučne oficiálnu. Kto teda predáva bez bločku a na čierno, by z tohto opatrenia neprofitoval.

Poznám výhrady, že obchodníci by nepreniesli zníženie DPH na zákazníkov, ale tak tomu nie je. Po prvé, práve v obchode existuje celkom zdatná konkurencia a ceny by celkom určite pomerne rýchlo klesli, po druhé existuje predsa tá srandovná cenová rada, tak nech stráži obchodníkov a po tretie oni sami chcú predsa viac predávať a keby neznížili ceny, viac by nepredali. Bolo by len otázkou dní, kedy by prvý reťazec prišiel so sloganom "Znížili sme ceny o 4%".

Je tu aj tretie riešenie, ale to od vlády, ktorá za dva tučné roky nedokázala stabilizovať prvý pilier, nemá zmysel čakať. Je to zníženie odvodov, ktoré najviac bráni v zamestnávaní. Máme 8. najvyššie odvodové zaťaženie na svete. To si treba predstaviť, len sedem krajín zo 178 má vyššie odvody. Citeľné zníženie odvodov je možné len v rámci komplexnej zmeny, akou by bol napríklad Odvodový bonus.  Okrem toho, naše odvody nie sú len jedny z najvyšších, ale sú aj hyperkomplikované, nespravodlivé v dôchodkoch (v spojení s prvým pilierom) a demotivujú pri nízkych príjmoch pracovať (v spojení so sociálnym systémom). Ale to je opäť o margináliách a teda ďaleko nad možnosti ekonomického diletanta. Chce to odbornosť a tej je u Fica a aj v jeho tíme ako šafranu.

Veľmi dúfam, že všetci, ktorí ho volili, si najneskôr teraz uvedomia, že na riadenie štátu nestačí šaškovať s pracím práškom.

 

Kto by si náhodou povedal, že toto predsa normálny človek natočiť nemôže, že sa musí jednať o paródiu alebo o animáciu, tak ho musím sklamať. Video je autentické a pri dnešných rozkrádačkách je to bohapustý výsmech.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slovenské rodiny sa bezhlavo zadlžujú

Z krajín strednej a východnej Európy sa slovenské domácnosti zadlžujú najrýchlejšie. Zrejme budú pokračovať.

DOMOV

Neliečiť pacienta je niekedy finančne výhodné

Zdravotníci môžu prosperovať aj bez toho, aby pomohli.

SVET

Nášho predsedníctva sa Únia bojí. A nie preto, že sme malí

Slovensko môže ukázať, že vie udržať postoje, ale zároveň ich nevnucovať.


Už ste čítali?