Referendum žije!

Autor: Richard Sulík | 8.2.2009 o 22:36 | Karma článku: 13,95 | Prečítané:  25402x

Vadí Vám, keď naši poslanci jazdia opití? Tiež si myslíte, že šéf polície nemusí mať pretekárske Audi s motorom Lamborghini? Nechcete platiť 1680 Sk ročne za zhnitú STV? Podporte Vaším podpisom Referendum2009

Možno si spomínate na január minulého roka, kedy sme vyhlásili petíciu za zrušenie koncesionárskych poplatkov. Práve vtedy pripravovala naša vláda nový zákon o koncesionárskych poplatkoch, podľa ktorého mal za "službu poskytovanú verejnosti " platiť každý - bez ohľadu na to, či má televízny prijímač alebo či vôbec má televízny signál. Rovnako scestný bol návrh, aby platili zamestnávatelia za svojich zamestnancov, napriek tomu, že zamestnanci už raz ako súkromné osoby poplatky platia a napriek tomu, že v práci (možno okrem STV) sa predsa televízia nepozerá. Nakoniec aj tak naši ctení poslanci tento nezmyselný zákon schválili.

Prvé mesiace sme boli s našou petíciou za vyhlásenie referenda celkom úspešní a vyzbierali sme vyše 80 tisíc podpisov, potom sme dočasne túto aktivitu utlmili. Dôvodom boli nevyjasnené iné aktivity a to politické.

Pri zbieraní podpisov za zrušenie koncesionárskych poplatkov sme sa stretli s týmito výhradami:

 • Odhadovaných 200 mil. Sk (6,6 mil. Eur) nákladov na referendum je príliš drahý prieskum verejnej mienky
 • Aj tak nepríde požadovaných 50% oprávnených voličov k samotnému referendu a referendum bude neplatné
 • Ide nám len o zviditeľnenie, lebo plánujeme založiť politickú stranu a o nič iné

Uznávam, že je na nich kus pravdy a preto sme sa rozhodli k pôvodnej otázke pridať ďalších päť otázok. Potrebných 350 tisíc podpisov plánujeme zbierať celý tento rok a v januári 2010 ich chceme prezidentovi alebo prezidentke odovzdať spolu so žiadosťou o vyhlásenie referenda. Viedli nás k tomu tieto úvahy:

 • Uskutočniť referendum so šiestimi otázkami naraz je finančne efektívnejšie
 • Referendum so šiestimi otázkami je atraktívnejšie a pritiahne viac ľudí
 • Na zbieranie podpisov máme takmer rok času
 • Keď odovzdáme podpisy v januári 2010, jediný rozumný termín na konanie referenda je deň parlamentných volieb (prezident je povinný vyhlásiť referendum do 30 dní, ktoré sa musí uskutočniť do ďalších 90 dní, ale zároveň nesmie byť 90 dní pred voľbami, smie byť ale v deň volieb)
 • Referendum v deň parlamentných volieb výrazne zníži náklady naň, lebo sa bude konať spolu s voľbami
 • Referendum v deň parlamentných volieb výrazne zvýši šance, že príde k nemu dostatočný počet ľudí, a bude platné

Členovia petičného výboru sú zároveň členmi prípravného výboru strany SAS a referendom sledujeme dva ciele. Prvý cieľ je zviditeľniť novovznikajúcu stranu, ktorá chce byť 2010 v parlamente a 2014 vo vláde a druhý cieľ je presadiť zopár rozumných vecí, ktoré naši politici nikdy nepresadia. Práve preto väčšina zvolených otázok obmedzuje privilégiá politikov.

Aby sme sa vyhli možným problémom so znením otázok, požiadali sme ústavného právnika Dr. Radoslava Procházku o ich naformulovanie. Terajšiu petíciu sme nazvali Referendum2009 a vybrali sme tieto otázky:

 • 1. ZRUŠENIE KONCESIONÁRSKYCH POPLATKOV

Samozrejme, náš klasik nesmie chýbať. Zákon je dnes rovnako nezmyselný ako pred rokom, len marazmus v STV je ešte väčší, nový šéf ešte neschopnejší a STV má ešte nižšiu sledovanosť. Určite chceme zrušiť koncesionárske poplatky, ale medzičasom by neuškodilo zrušiť celú STV.

 • 2. OBMEDZENIE POSLANECKEJ IMUNITY

Ani vy nemáte ten dojem, že poslanec môže  jazdiť opitý, aby mohol lepšie rozhodovať? Pôvodný zmysel imunity bol ten, aby poslanci mohli rozhodovať podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia. Ale to je dávno preč, teraz slúži imunita len na to, aby mohli jazdiť opití a rýchlo. Preto chceme zrušiť priestupkovú imunitu.

 • 3. ZNÍŽENIE POČTU POSLANCOV ZO 150 NA 100

Veľakrát sú z nich len hlasovacie figúrky a aspoň ušetríme na platoch, asistentoch, kanceláriách, notebookoch. Nemajte obavu, že možno budú musieť o niečo viac robiť. Minulý rok mali len 90 pracovných dní a tento rok si naplánovali iba 78.

 • 4. STANOVENIE MAXIMÁLNEJ CENY VLÁDNYCH LIMUZÍN NA 40 TISÍC EUR

Neviem ako vás, ale mňa naozaj vytáča, keď si naši mocipáni kupujú z našich daní každú chvíľu najnovšie a najdrahšie autá a navyše jazdia na nich bezohľadne a arogantne. Nepochopím, prečo musí mať náš policajný prezident Audi RS6 s motorom Lamborghini. Taká Škoda Superb alebo Peugeot 607 sú pohodlné a kvalitné autá a nikomu nepadne koruna z hlavy, keď sa bude voziť na nich.

 • 5. VOĽBY CEZ INTERNET

Je to rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie. Možnosť voliť aj cez internet (ako doplnok ku klasickému spôsobu) by pritiahla k voľbám viac ľudí, čo je pre demokraciu prospešné. Pokiaľ je to možné v Estónsku, musí to byť možné aj u nás.

 • 6. ZMENA V TLAČOVOM ZÁKONE

Konkrétne ide o zrušenie práva na odpoveď pre našich politikov. Nemajte obavu, ešte stále im ostáva právo na opravu a právo na dodatočné oznámenie

Podpísať sa pod našu petíciu má význam keď súhlasíte aspoň s jednou otázkou. V tejto fáze ide len o vyhlásenie referenda a až v samotnom referende sa bude hlasovať o každej otázke samostatne.

Prosím prepošlite tento mail vašim známym.

Podpisový hárok a všetky náležitosti nájdete na Referende2009

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

TV

Obesíme ťa: Kto a prečo chce obesiť Michala Havrana

Šéfredaktorka sa rozpráva s M. Havranom o knihe, ktorá vyjde v utorok.

AUTO

Na vjazde do Bratislavy sa tvoria kolóny

Zdržanie je na viacerých miestach vyše polhodinové.


Už ste čítali?