reklama

Diletant diletantský daňový

S nemým úžasom pozerám, ako sa jeden priemerný právnik hrá na podpriemerného ekonóma. Tak ako deťom zápalky do rúk nepatria, nepatria ani ekonomické nástroje do rúk diletantom, lebo v oboch prípadoch môžu vzniknúť veľké škody.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (325)

Najprv sa Fico dušoval, že dane sa neznižujú nikde vo svete a keď bol s jeho výplodmi v koncoch, začal znižovať dane aj on, no bohužiaľ tým najhorším možným spôsobom - zvýšil nezdaniteľné minimum. Namiesto 19,2 násobku životného minima si teraz môže každý daňovník uplatniť 22,5 násobok, čím reálne ušetrí 112 eur ročne. Tieto peniaze môže minúť, čím sa zvýši spotreba a zmierni dopad krízy. To znie dobre a tu niekde končí Ficove chápanie o ekonomike.

Kto sa nad problémom zamyslí len trocha komplexnejšie, uvedomí si, že máme silné euro, že česká koruna, poľský zlotý a maďarský forint sa znehodnotili o desiatky percent a že na Slovensku žije v pohraničných oblastiach vyše troch miliónov ľudí. Čo teda spravia ľudia so svojimi 112 eurami od štátu? No pôjdu na nákup za hranice, kde to je pre nich oveľa lacnejšie a aby sa im oplatila cesta, neminú tam len 112 eur, ale aj peniaze, ktoré by možno minuli doma. To, že opozičná SDKÚ-DS navrhla rovnakú blbosť, len potvrdzuje, že ani tam o daniach až tak veľa nevedia, ale to nemení nič na veci, že toto opatrenie je kontraproduktívne - síce pomôže, ale pomôže susedným krajinám. Samozrejme, akékoľvek iné darčeky obyvateľstvu, či už zvýšenie vianočných dôchodkov, príspevok na prvé tri deti alebo nebodaj zvýšenie podpory v nezamestnanosti, spôsobí ten istý efekt - ľudia peniaze síce minú, ale minú ich tam, kde za ne viac dostanú a v tomto čase je to v susedných štátoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké je teda riešenie? Ako prvé treba začať myslieť v margináliách. Sú ľudia, ktorí s plnou vážnosťou tvrdia, že df(x)/dx je jeden z najväčších objavov ľudstva a práve tu treba začať aj s daňami. Čiže si treba položiť otázku, ako je zaťažené posledné zarobené euro? Dnes to je 19% a po všetkých vládou schválených zmenách, to bude rovnako 19%. Keby sa ale všetky peniaze, ktoré je vláda pripravená vyčleniť, "investovali" do zníženia sadzieb, povedzme na 16%, ako to navrhujem už dva roky, tak to po prvé zvýši motiváciu tvoriť hodnoty a po druhé, zníži motiváciu obchádzať dane. Obidva efekty v čase krízy pomôžu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chápem, že z krokov, ktoré by podporili viac snaživých, vzdelaných, kreatívnych a usilovných, dostanú socani vyrážky a preto existuje aj ďalšie riešenie a to je tiež o margináliách - znížiť sadzbu DPH. Bol by to síce drahý špás, ale keby naša vláda strčila všetky peniaze do zníženia DPH na najnižšiu úroveň, ktorú povoľuje EÚ (15%), tak by tiež podporila spotrebu, ale výlučne domácu a výlučne oficiálnu. Kto teda predáva bez bločku a na čierno, by z tohto opatrenia neprofitoval.

Poznám výhrady, že obchodníci by nepreniesli zníženie DPH na zákazníkov, ale tak tomu nie je. Po prvé, práve v obchode existuje celkom zdatná konkurencia a ceny by celkom určite pomerne rýchlo klesli, po druhé existuje predsa tá srandovná cenová rada, tak nech stráži obchodníkov a po tretie oni sami chcú predsa viac predávať a keby neznížili ceny, viac by nepredali. Bolo by len otázkou dní, kedy by prvý reťazec prišiel so sloganom "Znížili sme ceny o 4%".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je tu aj tretie riešenie, ale to od vlády, ktorá za dva tučné roky nedokázala stabilizovať prvý pilier, nemá zmysel čakať. Je to zníženie odvodov, ktoré najviac bráni v zamestnávaní. Máme 8. najvyššie odvodové zaťaženie na svete. To si treba predstaviť, len sedem krajín zo 178 má vyššie odvody. Citeľné zníženie odvodov je možné len v rámci komplexnej zmeny, akou by bol napríklad Odvodový bonus. Okrem toho, naše odvody nie sú len jedny z najvyšších, ale sú aj hyperkomplikované, nespravodlivé v dôchodkoch (v spojení s prvým pilierom) a demotivujú pri nízkych príjmoch pracovať (v spojení so sociálnym systémom). Ale to je opäť o margináliách a teda ďaleko nad možnosti ekonomického diletanta. Chce to odbornosť a tej je u Fica a aj v jeho tíme ako šafranu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi dúfam, že všetci, ktorí ho volili, si najneskôr teraz uvedomia, že na riadenie štátu nestačí šaškovať s pracím práškom.

Kto by si náhodou povedal, že toto predsa normálny človek natočiť nemôže, že sa musí jednať o paródiu alebo o animáciu, tak ho musím sklamať. Video je autentické a pri dnešných rozkrádačkách je to bohapustý výsmech.

Richard Sulík

Richard Sulík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  156
  •  | 
  • Páči sa:  462x

Rozhliadnite sa. Vidíte snáď na Slovensku niekoho iného, kto nemá žiadny korupčný škandál, kto drží slovo, kto má program zostavený naozajstnými expertmi, kto má viac ako 10 rokov skúseností, ako tieto konkrétne riešenia pre ľudí presadiť, kto sa neriadi ideológiou, ale zdravým rozumom a kto má úprimnú chuť postaviť tú najlepšiu možnú budúcnosť pre Slovensko? Všetci, ktorí nám veria, menia hru s nami. Nenechajú sa podplatiť rozhadzovaním, ktoré budú splácať naše deti. Už majú dosť chaotických amatérov. Zaujímajú ich konkrétne zmeny, pre ktoré sa mladým oplatí zostať na Slovensku. Chcú už konečne reálne výsledky. A chcú sebavedomé Slovensko, ktoré najlepšie vie, čo potrebuje. Sme SASKA a meníme hru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu