SaS v koalícii - prvý semester

Autor: Richard Sulík | 16.1.2011 o 19:34 | (upravené 16.1.2011 o 21:13) Karma článku: 17,32 | Prečítané:  17871x

Viac ako šesť mesiacov od volieb prešlo neuveriteľne rýchlo, naši poslanci sa zapracovali a je vhodná chvíľa ohliadnuť sa späť za prvým polrokom strany SaS v parlamente. Môžem povedať, že sa rýchlo učíme a že máme úprimnú snahu zlepšiť život na Slovensku.

Čo sme teda urobili, čo by bez SaS nebolo? Čím sme prispeli k lepšiemu životu?

 • Zastavili sme Ficove vyčíňanie

Ako prvé zabránila SaS svojim vznikom a svojou aktívnou a najmä úspešnou volebnou kampaňou ďalšiemu vládnutiu Róberta Fica. Stranu SaS volilo 307 tisíc ľudí, z ktorých podľa našich odhadov by 100 tisíc inak voliť nešlo a ďalších 50 tisíc by volilo SMER. To by v prípade nevzniknutia SaS znamenalo, že nám dnes vládne famózna zostava SMER a SNS.

 • Zastavili sme pôžičku Grécku

Jedna z našich prvých aktivít bolo zastavenie pôžičky Grécku. Vo volebnej kampani dala SaS verejný prísľub, že nebude súhlasiť s poskytnutím pôžičky Grécku. Túto pozíciu následne zaujala aj SDKÚ a tak parlament už krátko po voľbách pôžičku Grécku zamietol. Slovensko ušetrilo 812 miliónov eur, čo je 150 eur na každého dospelého obyvateľa.

 • Prispeli sme k zodpovednému rozpočtu

Ministerstvo financií našlo v predsedovi výboru pre financie a rozpočet , poslancovi za SaS Jozefovi Kollárovi, skutočného spoluhráča a pre rok 2011 bol schválený rozpočet, ktorý výrazne znižuje zadlžovanie krajiny. Darí sa tak napĺňať jedno z našich hlavných predsavzatí a to zodpovedný prístup k verejným financiám, inými slovami zodpovedný prístup k peniazom daňových poplatníkov.

 • Znížili sme náklady na poslancov

Poslanci si prvý krát v histórii Slovenska znížili platy a to o približne 4 percentá. Došlo k takmer 20 percentnému zníženiu platieb za asistenta a kanceláriu. Odstupné už nie je 5 mesiacov, ale iba dva alebo tri, podľa dĺžky mandátu. V roku 2011 tak dôjde vďaka SaS k zníženiu nákladov na poslancov vo výške 10 percent, čím NRSR ušetrí daňovým poplatníkom 1,2 mil. eur.

 • Zlúčili sme STV a SRo

Po vzore BBC má Slovensko od 1. januára 2011 už len jednu verejnoprávnu inštitúciu, ktorej šéf bude volený národnou radou. Dlhé roky sa horekuje nad tým, že STV je čierna diera a že slovenské verejnoprávne médiá pracujú neefektívne. Schválením zákona z dielne Dana Krajcera sme tiež vytvorili podmienky na zrušenie koncesionárskych poplatkov.

 • Ušetrili sme 3 mld. Euro

Diaľnice, ktoré chcela stavať Ficova vláda, boli nepredstaviteľne predražené a na 30 rokov by nehoráznym spôsobom zadlžili nás a naše deti. Je tomu len pár rokov, čo sa diaľnice stavali za takú cenu, aká by sa teraz platila ako poplatok za dva roky. To možno nevadilo KDH, ale nám áno. Preto sme na koaličnej rade predostreli fakty a argumenty a teší nás, že sa nám podarilo dosiahnuť výstavbu 3. balíka diaľnice D1 zo štátneho rozpočtu a EU fondov a vypísanie novej, transparentnej súťaže.

 • Zúčastnili sme sa najviac hlasovaní

Poslanci za SaS majú najvyššiu účasť na hlasovaniach a sú pri nich najviac konzistentní. To vyplýva zo štatistiky za prvý polrok V. Národnej rady. Počas tohto obdobia sa hlasovalo 749 krát a poslanci za SaS sa zúčastnili 97 percent všetkých hlasovaní.

 • Pomohli sme postihnutým deťom

Zásluhou našej poslankyne Eriky Jurínovej bola zákonom rozšírená možnosť poskytovať príspevok na rekondičné pobyty aj postihnutým deťom a nielen dôchodcom. Navyše sme znížili minimálny počet pobytov, ktoré poskytovateľ musí zabezpečiť zo 6 000 osôb na 2 500 osôb, čo zvýši počet poskytovateľov.

 • Zlepšili sme sociálny systém

V sociálnej oblasti prispela SaS k najväčším zmenám. Dovolím si povedať, že už dnes je naše krátke pôsobenie sociálnejšie ako štvorročné vyčíňanie súdružky Tomanovej. Okrem iného sme upchali väčšinu dier v zákone, čím sme spravili platenie odvodov oveľa spravodlivejším a čím zároveň vytvárame predpoklady pre zníženie odvodov (a zavedenie odvodového bonusu). Ďalej sme odstránili diskriminácie náhradných rodičov, zvýšili podporu dvojičiek a trojičiek, odstránili protiústavnú diskrimináciu pri výbere poskytovateľov služieb, zrušili automatické rozširovanie kolektívnych zmlúv a iné zmeny.

 • Vylepšili sme novelu reštitučného zákona

V rámci novely, ktorú pripravilo ministerstvo v snahe zabrániť podvodom typu Veľký Slavkov, prispel náš poslanec Martin Fecko, ktorý sa tejto problematike venuje 20 rokov, k viacerým zlepšeniam. Napríklad môže byť náhradný pozemok už len z toho okresu, v ktorom sa nachádza pôvodný pozemok. Ďalšie vylepšenia sa týkajú pozemkov v zrušenom vojenskom obvode Javorina.

 • Zachránili sme detské centrá

Aktivitou nášho poslanca Martina Poliačika boli pravidlá financovania všetkých typov škôl upravené tak, aby súkromné a cirkevné školské zariadenia dostávali aspoň 88% z prostriedkov, ktoré dostávajú zariadenia zriadené štátom alebo samosprávou. Tým boli z veľkej časti odstránené diskriminačné praktiky. V oblasti financovania centier voľného času sme zabránili zániku až 171 zo súčasne fungujúcich 218 centier.

 • Zabránili sme nárastu ceny elektriny

V spolupráci s ministerstvom hospodárstva pripravil poslanec SaS Ľudo Jurčík novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch, ktorá vracia podpore obnoviteľných zdrojov energie jej pôvodný zmysel a to tak, že sa podporujú len inštalácie do 0,1 MW. Zároveň sme tým zabránili nárastu cien elektrickej energie, ktorý by bola spôsobený drahými výkupmi veľkých množstiev fotovoltaickej energie.

Odpočet po druhom semestri zverejníme v lete. Už teraz viem, že bude dlhší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Očkovanie na Slovensku je tak trochu chaos

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.


Už ste čítali?