Reforma odvodov

Autor: Richard Sulík | 10.4.2011 o 17:20 | (upravené 10.4.2011 o 17:53) Karma článku: 13,78 | Prečítané:  19076x

Skôr ako prejdem ku konkrétnym dopadom, rád by som zopakoval, že navrhovaná reforma odvodov (1) výrazne zjednodušuje odvodový systém, (2) výrazne zvyšuje daňovú spravodlivosť a (3), čo mňa teší osobne najviac, pripravuje pôdu pre zavedenie odvodového bonusu.

Reforma nezvyšuje dane a odvody

Podstatná vec je, že reforma ako celok spôsobí výpadok vo verejných financiách cca 60 miliónov Eur. To znamená, že zamestnancom, živnostníkom a dohodárom ako celku klesne daňovo odvodová povinnosť o túto sumu. Reforma zároveň však „preskupuje" daňové a odvodové zaťaženie. Tí, ktorí doteraz platili neprimerane veľa, budú platiť o niečo menej a naopak. Tým zvýšime daňovú spravodlivosť.

Zamestnanci

Hrubá mzda stúpne o dnešné odvody zamestnávateľa (cca 35%) a z tejto sumy bude každý zamestnanec platiť 19% sociálny odvod, 9% zdravotný odvod a po odrátaní nezdaniteľného minima 19% daň z príjmu. Tiež sa ruší milionárska daň a mierne klesajú maximálne odvody. Pre lepšiu orientáciu uvádzam túto tabuľku:

zamestnanci.png

Živnostníci

Problémy s odvodovým zaťažením živnostníkov sú dva. Po prvé sú to „bulharské" konštanty 2 a 2,14, ktorými sa znižuje na polovicu základ pre výpočet sociálnych odvodov  a na menej ako polovicu (46,7%) základ pre výpočet zdravotných odvodov. Po druhé sú to paušálne výdavky vo výške 40%, ktoré umožňujú výrazne zníženie daňovej a odvodovej povinnosti v prípade, že živnostník nemá v skutočnosti výdavky, lebo mu ich platí niekto iný, napr. zamestnávateľ. V tom prípade sa jedná o pro forma živnostníka, ktorý je vlastne zamestnancom.

Dopady na živnostníkov ako celok budú pozitívne. To znamená, že všetci živnostníci spolu zaplatia po reforme na daniach a odvodoch o 12 miliónov Eur menej ako dnes. Nie je teda pravdou, že živnostníci zaplatia zníženie odvodov zamestnancom.

Pre vyčíslenie dopadov treba živnostníkov rozdeliť na dve skupiny, ktoré síce majú rovnaké zaťaženie (zo svojich príjmov znížených o výdavky budú platiť 13% sociálny odvod, 9% zdravotný odvod a po odrátaní nezdaniteľného minima 19% daň z príjmu), no majú rôzne výdavky.

Prvá skupina sú tí, ktorí  majú skutočné výdavky a paušálne výdavky nevyužívajú alebo ich využívajú len kvôli zjednodušeniu administratívy. Títo živnostníci stratia reformou len mierne, len si budú musieť namiesto paušálnych nákladov uplatniť skutočné. Na to netreba ani len jednoduché účtovníctvo, stačí evidencia výdavkov, ktorú si živnostníci tak či tak robia, už len preto, aby vedeli, či sú v zisku alebo v strate. Navyše, personálna agenda sa výrazne zjednoduší.

K živnostníkom by som rád uviedol ešte dve dôležité zmeny. Po prvé, rušia sa odpisy, lepšie povedané, rušia sa akékoľvek pravidlá k odpisom okrem jedného - súčet všetkých odpisov môže byť najviac 100% investície. To znamená, živnostník sa rozhodne kedy si chce odpísať koľko a samozrejme si môže odpísať celú investíciu aj hneď.

Po druhé, odvodové zaťaženie síce mierne stúpa, ale stúpa aj odvod do II. Piliera. Po zohľadnení vyššieho odvodu do súkromného sporivého piliera budú mať živnostníci s príjmom (už zníženým o náklady) do 600 Eur rovnaké alebo nižšie daňovo odvodové zaťaženie. Konkrétne dopady sú v tejto tabuľke:

zivnostnicireal.png

Druhá skupina sú takzvaní proforma živnostníci, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, no v skutočnosti žiadne nemajú. Rozumiem, že pro forma živnostníkom, za ktorých všetky výdavky platí zamestnávateľ a pre ktorých sú paušálne výdavky len prostriedok na zníženie dane a odvodov, sa reforma páčiť nebude. To však nie je dôvod ju neurobiť, práve naopak. O tomto probléme píšem už roky, napríklad tu, tu alebo tu a je najvyšší čas túto nespravodlivosť odstrániť. Napríklad pro forma živnostník s príjmom 2.000 Eur platí daň z príjmu 119 Eur (zamestnanec 189) a zdravotný odvod (čo je tiež solidárna platba) len vo výške 80 Eur (zamestnanec 207). Samozrejme, že takáto motivácia spôsobuje silnú migráciu zo zamestnaneckých pomerov do pro forma živností.

Práve preto obmedzujeme paušálne výdavky na výšku jedného životného minima, čím uzavrieme dieru v systéme. Dôležité je, že získané peniaze použijeme na zmiernenie ďalšej nespravodlivosti, ktorou sú minimálne odvody. Najlepšie by bolo minimálne odvody úplne zrušiť, lebo je nezmysel, aby sa odvody platili zo sumy, ktorú niekto vôbec nezarobil. Keďže však na to nie sú prostriedky, tak minimálne odvody aspoň znižujeme o vyše 20 Eur, čo pocíti viac ako 150 tisíc živnostníkov.

Dopady na proforma živnostníkov sú v tejto tabuľke:

zivnostniciprof.png

Dohodári

Aj dohodárov treba rozdeliť na dve skupiny. Jedni sú tí, ktorí si dohodou privyrábajú (k mzde alebo počas štúdia) pomerne nízku čiastku a druhí sú tí, ktorí dohody zneužívajú na obchádzanie odvodovej povinnosti. Na tých prvých bude dopad  nízky, lebo zo sumy do výšky jedného životného minima (185 Eur) sa odvody platiť nebudú. Bude sa platiť tak ako doteraz, len daň. Tí, ktorí zarábajú viac, budú platiť zo sumy vyššej ako jedno životné minimum 10% sociálny odvod, 9% zdravotný odvod a po odrátaní nezdaniteľného minima 19% daň z príjmu.

Záujemcom o podrobnejšie informácie odporúčam prečítať si celý materiál schválený koaličnou radou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?