Galkove uši

Autor: Richard Sulík | 28.11.2011 o 11:41 | (upravené 28.11.2011 o 11:51) Karma článku: 24,70 | Prečítané:  21959x

Potom ako presluhujúci politici zistili, že sme neprišli kradnúť, ale ich vystriedať, stali sme sa pre nich nebezpečnými. Obzvlášť Ľubo Galko, ktorý nastúpil na rezort postihnutý korupciou azda najviac. Síce bez skúseností priamo s rezortom, zato s odhodlaním spraviť na Ministerstve obrany poriadok. To samozrejme prekážalo príliš veľa ľuďom a tak sa zrodil „obludný megaškandál".

Pondelok, 21.11.2011

Pravda, Nový Čas a TA3, zrejme úplnou náhodu súčasne, informujú, že Galko odpočúval novinárov, konkrétne pána Gučíka z TA3 a troch novinárov z Pravdy. Všetci sú úprimne šokovaní, Dzurindovi sa to veriť nechce a Fico vyhlási na tlačovke (5:54): „My sme mali napätie s novinármi, ale nikdy by nás ani vo sne nenapadlo takto zneužiť odpočúvanie na boj proti médiám". V návale spravodlivého hnevu nehrá žiadnu rolu, že na všetky odposluchy existuje súhlas sudcu.

Utorok, 22.11.2011

Topky informujú, že pán Gučík nebol odpočúvaný ako novinár, ale ako konateľ firmy, ktorá je podozrivá z pokusov o podplácanie. Verejnosť sa tiež dozvie, že za rovnaké obdobie Baška odpočúval takmer dvojnásobný počet osôb ako Galko a nepodal žiadne trestné oznámenie, zatiaľ čo Galko ich podal 14. To všetko ale premiérke nevadí, nevadí jej ani to, že Galko zákon neporušil a ultrarýchle Galka odvolá. Jej rozhorčenie je také veľké, že nepovažuje za potrebné informovať Galka a ani predsedu strany, no za to sa blysne výrokom, ktorý zrejme vojde do dejín: „Odpočúvanie novinárov, a je úplne bezpredmetné, či legálne, alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie, na ktorých je postavená táto vláda."

Streda, 23.11.2011

Hospodárske noviny informujú, že jedna z odpočúvaných novinárok bola odpočúvaná aj za Fica a to z toho istého dôvodu - vynášanie informácii z MO. Fico je opäť raz usvedčený z klamstva ale to je už jedno, hlavne, že Galko je odvolaný. Nový Čas informuje, že existuje dokument s názvom „akcia Dáma" a že bola monitorovaná aj premiérka. Neskôr sa ukáže, že žiadna akcia Dáma neexistuje, ak sa premiérka v nejakom spise objavila, mohlo to byť z toho dôvodu, že bola v pravidelnom kontakte s monitorovanou osobou, podozrivou z páchania ekonomickej trestnej činnosti.

Štvrtok, 24.11.2011

Anonym poslal redakciám prepisy údajných hovorov bývalého ministra vnútra Kaliňáka a redaktorky Pravdy. Prepisy nemajú žiadne identifikačné znaky, napriek tomu sa k ním Kaliňák prizná, čím potvrdí reči o tom, že on osobne riadi denník Pravda. Čo je oveľa závažnejšie, priamo na tlačovke máva Kaliňák spisom z VOS (8:53). Pri hľadaní odpovede na otázku, kto za touto špinavou hrou voči SaS môže stáť, si stačí spomenúť na slovenské príslovie „trafená hus zagága".

Piatok, 25.11.2011

Keďže spis mohol mať Kaliňák len od niekoho, kto mal k nemu prístup, poslal šéf VOS všetkých ľudí, ktorí so spisom v krátkom inkriminovanom období prišli do styku, na detektor lží. Všetci prešli okrem jedného, ktorý odmietol.

Záver

V „obludnej megakauze" trvajúcej 5 dní sa ukázalo, že všetky odpočúvania boli so súhlasom sudcu, mnohé z nich viedli k trestným oznámeniam, novinári boli odpočúvaní aj za Fica, denník Pravda riadi priamo podpredseda SMERu a Kaliňák sa priznal, že disponuje utajeným spisom, vďaka čomu sa podarilo nájsť krtka, ktorý z VOS vynášal. Hlavne, že všetci spravodliví, hlasno volajúci po odstránení korupcie a vyčistení chlieva sa dočkali odvolania Galka.

Najlepšie to vystihol Vladimír Palko vo svojom blogu: „Bojoval Ľubomír Galko v rezorte proti korupcii pri získavaní štátnych zákazok? Áno. Médiá ho za to chválili. Používal pritom i metódy spravodajských služieb vrátane odpočúvania? Áno. Zákon to umožňuje? Áno. A dosahoval Galko pritom i konkrétne výsledky v podobe trestných stíhaní? Áno. Je korupcia vážny problém? Áno. Bolo odpočúvanie schválené podľa zákona nezávislým sudcom? Áno. Unikali z rezortu vnútra utajované informácie? Áno. Snažil sa minister proti tomu niečo podniknúť? Áno. Majú novinári ústavnú výnimku, že nemôžu byť odpočúvaní? Nie."

V žiadnom prípade nechcem tvrdiť, že Ľubo Galko nikdy nikde ani trošičku nepochybil. Čestné úmysly a snahu urobiť na rezorte obrany poriadok mu však nemožno uprieť. Zrejme nie všetci pochopili, že chliev sa nedá čistiť vatovými tyčinkami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?