Pekne ste sa demaskovali, pán Dzurinda

Autor: Richard Sulík | 9.2.2012 o 8:07 | (upravené 9.2.2012 o 8:14) Karma článku: 19,44 | Prečítané:  43845x

Znelo to veľmi dojemne, ako ste na utorkovej tlačovej besede apelovali na pravicové strany, aby sa spojili. Už je SaS pre vás prijateľná, dokonca som sa dozvedel, že nebudeme musieť ani hlasovať za trvalý euroval, lebo to spravíme ako v Holandsku (kde sa na presadenie eurovalu spojila časť koalície s opozíciou).

Všetko pekné, len škoda, že 4 mesiace dozadu ste hovorili niečo úplne iné. Práve pre vás bol euroval dôvodom na rozpad vlády. Tak ako teda? Je servilnosť voči Bruselu dôležitejšia ako funkčná vláda alebo je predsa len možný holandský model?

Do októbra 2011 sme vládli. Áno, mali sme parciálne problémy. Hľadanie dohody bolo občas náročné, ale v skutočnosti sme nevládli zle. Naštartované reformy hovoria za nás. Za ten rok a pol nášho spoločného vládnutia ste mali možnosť zistiť, že SaS je korektný partner, ktorý si ctí dohody. Takisto ste veľmi dobre vedeli, že obzvlášť v ekonomických veciach je pozícia SaS jasne vyprofilovaná a že v zásadnej veci, akou bolo rozšírenie eurovalu, na rozdiel od Vás neotočíme.

To bola skvelá pôda pre Vašu hru. Vaše intrigy mohli začať. Zosnovali ste plán, ako sa jednou ranou zbaviť Ivety Radičovej a zároveň poškodiť SaS (hlavne keď ste si uvedomili, že sme neprišli kradnúť, ale Vás vystriedať). Pritlačili ste na Ivetu Radičovú, aby spojila hlasovanie o rozšírení eurovalu s hlasovaním o dôvere vláde a ona tak spravila. Zároveň ste vedeli, že naše presvedčenie je nám dôležitejšie ako naše stoličky, a tak sa Vám v spolupráci s Ivanom Miklošom podarilo zvaliť vládu.

Nasledovali osočovania a prudké útoky proti SaS. Správali ste sa ako malí chlapci, ktorí hodia kameň do okna a potom sa tvária, že okno nerozbili oni, ale ten kameň. Vykrikovali ste, že SaS má nulový koaličný potenciál, že sme euroskeptici a že škodíme Slovensku. Všetky naše odborné argumenty boli odbité Miklošovým „lebo geopolitika".

Zapredali ste Slovensko a rozbili funkčnú vládu. Hanbite sa pán Dzurinda. Na jeseň 2011 ste neboli lídrom pravice a už vonkoncom nie štátnikom. Boli ste obyčajným intrigánom.

Najlepším potvrdením je Vaša utorková tlačová beseda. Odrazu už nie je problémom, že SaS trvalý euroval odmietne. Už je možné použiť „holandský model", v ktorom sa koalícia spojí s opozíciou. Keď som Vám presne toto vravel pred októbrovým hlasovaním, pán Dzurinda, odmietli ste sa o tom čo len baviť. S jediným argumentom - „...lebo val musí prejsť". V utorok ste sa demaskovali v priamom prenose!

Teraz stojí pred nami otázka, ako ďalej so slovenskou pravicou. Sklamaní stredopraví voliči potrebujú nádej, ktorá naozaj existuje. Avšak jedine bez Vás a bez Ivana Mikloša, lebo vy dvaja ste hrobármi pravice. Len hrobári pravice totiž položia funkčnú pravicovú vládu bez akejkoľvek núdze. No povedzte úprimne, na kieho elementa ste premiérku tlačili (bohviečím) do spájania hlasovaní? V rozpore s programovým vyhlásením vlády a v rozpore s koaličnou dohodou? A dnes sám hovoríte o holandskom modeli.

Nebudeme sa klamať, pravica je v kríze. No každá kríza je aj šancou, a práve teraz je príležitosť na obrodu pravice. Pán Dzurinda, práve teraz máte šancu urobiť pre pravicu niečo dobré. Práve teraz máte príležitosť očistiť SDKÚ od ľudí akými ste Vy, Mikloš, Sčurka, Palacka a pod. Keď to spravíte, zachránite stranu, ktorú ste zakladali, pred úpadkom. Myslím, že už by ste naozaj mali ísť, nech konečne môže spolupráca pravicových strán začať.

SaS má záujem na spolupráci pravicových strán viac ako ktorákoľvek iná strana. Kto nás pozná, nemá najmenšie pochybnosti o tom, že Fico je pre nás neprijateľný partner. Nielen kvôli tomu, že počas jeho vlády zažilo Slovensko rozkrádanie a šafárenie ako nikdy predtým, ale najmä preto, že ľavičiari majú pomýlenú ideológiu. Sľubujú ľuďom istoty a oni sami vedia, že takýto sľub je nesplniteľný. Práve s Ficom nám hrozí grécka cesta a silná demotivácia tvoriť hodnoty. Navyše, naši ľavičiari s 20 tisícovými hodinkami na ruke sú len akousi karikatúrou skutočných ľavičiarov.

Preto je pre SaS jediná alternatíva vláda zložená z pravicových strán a sme presvedčení, že máme dobré riešenia. Sme pripravení na spoluprácu pravicových strán a sme pripravení zodpovedne riadiť tento štát. Avšak musíme byť uveriteľní, a to aj v boji s korupciou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?