Bludy a strach pána Fica

Autor: Richard Sulík | 19.2.2012 o 22:49 | (upravené 20.2.2012 o 10:32) Karma článku: 18,87 | Prečítané:  42505x

Sľuby o istote sú nesplniteľné, návrhy na zvýšenie daní smiešne, strach z vládnutia panický. Môžeme sa tešiť na programový zlepenec.

Predpokladám, že okrem autorov si 43 strán plných fráz s názvom „Programové zameranie strany SMER - SD" neprečítal nikto. Odvážlivcom odporúčam najviac jednu kapitolu denne.

Vety typu „Vláda zabezpečí posilnenie miesta Slovenska v Európskej únii a vo svete" znejú síce krásne, ale každému súdnemu človeku je jasné, že SMER zabezpečí akurát tak okamžité plnenie príkazov z Bruselu.

Prejdem preto rovno k tretej kapitole, kde SMER oznamuje, ako zachráni Slovensko.

Po skvostoch ako - „v kontexte s uvedenými cieľmi pôjde o vyvážené a trhovo konformné posilňovanie a zefektívňovanie úlohy štátu pri uplatňovaní alokačnej, distribučnej, stimulačnej a stabilizačnej funkcie verejných financií prostredníctvom systémového formovania a efektívneho využívania nástrojov fiškálnej, rozpočtovej, daňovej a výdavkovej politiky štátu" - prichádzajú konkrétne opatrenia:

1. (SMER) Navrhne zvýšenie sadzby dane z príjmov fyzických osôb na úroveň 25 percent, ktorá sa uplatní pri hrubých príjmoch nad 33 000 EUR ročne. V súčasnosti sa navrhnuté zdanenie dotkne približne 25 000 daňovníkov.

Takže budeme trestať úspešnosť a ukájať závisť. Podľa aktuálnych čísel Sociálnej poisťovne sa toto opatrenie dotkne 30 222 daňovníkov a za predpokladu, že ani jeden z nich sa nebude chcieť vyhnúť plateniu daní, to spraví 67 miliónov eur.

2. U právnických osôb navrhne (SMER) progresívnu daň z príjmov vo výške sadzby 22 percent pre spoločnosti svysokým daňovým základom nad 30 mil. EUR. V súčasnosti sa navrhnuté zdanenie dotkne niekoľkých desiatok právnických osôb.

Teraz budeme trestať veľkých preto, lebo oni ani náhodou ,,nevedia" presunúť zisky mimo Slovenska. Podľa TREND top je takýchto firiem 21 a ich priemerný základ dane je 119 miliónov euro. Potom bude výnos dane vyšší o 56 miliónov eur. Z tejto sumy robí SPP takmer tretinu (16 mil. eur) a keď SPP začne optimalizovať svoj zisk a zníži ho povedzme z 560 na 440 mil. eur, tak je po paráde.

3. Vláda navrhne zdanenie dividend a podielov na zisku vyplatených fyzickým osobám sadzbou vo výške 5 percent.

Toto opatrenie je možné uplatniť len voči tuzemským fyzickým osobám (kvôli EÚ), je to masívne narušenie princípu jedného zdanenia, vrcholne nespravodlivé a prinesie maximálne 25 miliónov eur.

Deficit verejných financií je 3.500 miliónov eur, tento chce SMER riešiť zvýšením príjmov o 153 miliónov euro (teda niečo cez 4 percentá) a inak neobmedziť rozsah verejných služieb. Nič nepoukazuje lepšie na bezradnosť SMERu ako tieto bludy.

Možno by sa mohol niekto z Ficových ekonomických expertov, napríklad ten s tým srandovným grafom, zamyslieť nad tým, že rovná daň je najlepšou reformou Slovenska za posledných 10 rokov. Nebudem zachádzať do detailov, ale uvedené kroky rovnú daň rozbijú a Slovensko stratí jednu z mála skutočne konkurenčných výhod. Potom, čo pán Schulz zbrojil proti rovnej dani, predpokladám, že jej zrušenie dostal SMER príkazom z Bruselu. Inak by takú hlúposť v živote nemohli navrhnúť.

Zvyšok Programového zamerania sú len všeobecné frázy, resp. čistý výsmech voličom, napr. „Vláda bude ekonomicky a najmä cenovo efektívnejšie a transparentnejšie zabezpečovať investície a nákup tovarov a služieb z verejných zdrojov.", čím chce Fico svojim voličom zrejme oznámiť, že teraz sa už bude menej kradnúť, ako sa kradlo za Fica.

To žiaľ nie je všetko. Na utorkovej konferencii, ktorú organizoval AZZZ spolu s TA3 sa pán Fico nechal počuť, že chcelo by to opäť zaviesť strategické plánovanie a plánovaciu komisiu. Tiež sme sa dozvedeli, že vznikne krízová rada, na ktorú pán Fico plánuje prizvať zástupcov všetkých spoločenských skupín, napríklad cirkví a takisto chce, aby sa na zostavovaní Programového vyhlásenia vlády podieľali všetci ,,čo pôjdu náhodou okolo".

Nuž, z toho vyplývajú  dve veci. Po prvé, SMER pripravuje návrat k socializmu a po druhé, pán Fico už teraz má strach, že by musel vládnuť sám. Lebo presne vie, že s tou jeho partičkou je schopný vládnuť len keď je plná špajza (prvé dva roky jeho bývalej vlády) alebo za cenu obrovských dlhov (druhé dva roky).

Preto má pán Fico panický strach, že by na základe jeho nesplniteľných sľubov o istotách získal väčšinu a už teraz zúfalo hľadá niektorú z pravicových strán do vlády, na ktorú neskôr zvalí vinu. Môžeme sa tešiť na programový zlepenec.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Z Bonaparte do štátnej rezidencie? Fico plánuje bývanie aj pre Kisku a Danka

Šéf Úradu vlády Igor Federič kedysi vybavoval pre premiéra luxusnú vilu pri Bratislavskom hrade. Fico sa bránil, že by sa tam nikdy nenasťahoval.

TV

Obesíme ťa: Kto a prečo chce obesiť Michala Havrana

Šéfredaktorka sa rozpráva s M. Havranom o knihe, ktorá vyjde v utorok.

AUTO

Na vjazde do Bratislavy sa tvoria kolóny

Zdržanie je na viacerých miestach vyše polhodinové.


Už ste čítali?