Desať dobrých dôvodov prečo voliť SaS

Autor: Richard Sulík | 8.3.2012 o 7:15 | (upravené 8.3.2012 o 8:58) Karma článku: 17,66 | Prečítané:  23656x

Sobotňajšie parlamentné voľby sú nie len o tom, akú budeme mať vládu. Voľby sú aj o tom, ako bude vyzerať slovenská pravica. Sú aj o tom, či nastal čas etablovať pravicovú stranu ako platformu liberálnych síl. Aj preto je mimoriadne dôležité, aby ste sa volieb zúčastnili.

Požiadavka na vytvorenie silnej a jednotnej pravice, ktorá by dokázala efektívne konkurovať HZDS a neskôr Smeru, nebola na Slovensku pre rôzne príčiny nikdy naplnená. Naopak pravicové strany si navzájom konkurovali a konkurujú.

Myslíme si, že prirodzený integračný proces bol zastavený aj preto, že prevahu na pravej strane politického spektra mali po dlhé roky strany, ktoré sa oficiálne hlásia ku konzervatívno-kresťanskej tradícii, no zároveň boli v ich radoch významne zastúpení aj nositelia liberálnych myšlienok.

Z hľadiska kryštalizácie politickej scény vnímame SaS ako základ pre vznik nenáboženskej pravice, ako príležitosť na integráciu liberálnych síl, ako dielňu liberálnych riešení. V tomto svetle nadobúdajú nadchádzajúce voľby ďalší dôležitý význam. Bude sa v nich rozhodovať aj o podobe slovenskej pravice a v konečnom dôsledku o charaktere našej vlasti.

Integrácia liberálnych síl by sa podľa nás mala uskutočniť na základe nasledovných princípov a cieľov:

1. Očista verejného života od korupcie a klientelizmu zlepší spoločenskú klímu, stabilizuje politický systém a navráti otrasenú dôveru občanov v spravodlivosť.

2. Spravodlivosť musí prichádzať včas, práca sudcov a prokurátorov musí byť pod verejným dohľadom.

3. Zastavenie zadlžovania vytvorí zdravé podmienky na zlepšovanie životnej úrovne občanov a zníži závislosť Slovenska na veriteľoch.

4. Odstránenie bariér v podnikaní a byrokratických regulácií bude viesť k posilneniu podnikania. Slovensko bude lepšie pripravené na výkyvy hospodárstva, či krízy.

5. Daňový a odvodový systém musí byť spravodlivý a prehľadný. Daňové zaťaženie má motivovať ľudí a firmy platiť dane na Slovensku, a nie sa im vyhýbať.

6. Sociálna politika nesmie zvyšovať tlak na zadlžovanie a uvrhovať ľudí do väčšej chudoby a pasivity. Štát sa musí stať efektívnym organizátorom verejných prác pre dlhodobo nezamestnaných.

7. Pre efektívne riešenie zásadných otázok, ktoré prekračujú mandát politických strán, treba postupne odstrániť limit účasti pre platnosť referenda.

8. Armáda a Policajný zbor musia prejsť zásadnou rekonštrukciou, aby vnútorná a vonkajšia bezpečnosť bola dôležitým prvkom sociálnej súdržnosti.

9. Od kultúry a vzdelania závisí, na akých hodnotách staviame svoje životy, ako sme schopní sa navzájom tolerovať, spolupracovať a riešiť veľké i každodenné problémy. Štát nesmie svojimi pravidlami vytvárať prekážky tvorivosti a súťaživosti.

10. Štát musí byť garantom nediskriminačnej politiky a nesmie sťažovať život menšinám.

Myslíte si, že pravica s vyššie sformulovanými princípmi má mať stále miesto v slovenskej politike? Práve teraz máte možnosť o tom rozhodnúť. Tých 10 minút za to určite stojí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?