Len tak ďalej, pán Fico

Autor: Richard Sulík | 4.4.2012 o 8:31 | Karma článku: 16,35 | Prečítané:  31355x

Po prvé sa Vám chcem poďakovať, že ste si osvojili ďalšiu tému z programu SaS. Myslím, že práve tento druh spolupráce, kedy sa každý koncentruje na to, čo vie, pomôže Slovensku najviac. Vy viete presvedčivo sľubovať istoty, veď ste majstri v populizme, zato Vaše riešenia sú - zhovievavo povedané - srandovné. Ja zas by som sa od hanby červenal popísať do programu tie skvosty, ktoré tam máte Vy, no my na druhej strane máme množstvo odborných riešení. Funkčných riešení. Veď náš program nebol nadarmo vyhodnotený ako najlepší.

Vecnej diskusii však aj v prípade marihuany najviac pomôže konzistentnosť. Len tak možno v konečnom dôsledku dosiahnuť cieľ, ktorým je drakonicky netrestať mladých ľudí.

V roku 2001 ste povedali, že „Marihuana je výsledkom doby a bol by som posledný, kto by trval na tom, aby sme za vyfajčenie jednej cigarety poslali niekoho do väzenia".

V roku 2008 z Vás pán Čaplovič urobil, no ako to nazvať, avanturistu: „Nebol vo vláde, ešte sme nepoznali všetky súvislosti, pamätám si na to," povedal podpredseda vlády Dušan Čaplovič. „Z hľadiska protidrogového programu Slovenska to neprichádza do úvahy," dodal.

V marci 2012 Vám navrhneme, že Vám dodáme odborné riešenia a Vy dekriminalizujete marihuanu, vy poviete, že ste na túto spoluprácu pripravený, v zapätí však necháte Vášho hovorcu vyhlásiť, že „Fico hovoril len o depenalizácii, teda o zmierňovaní trestov za niektoré skutky...". Mimochodom, vetu Vášho hovorcu „Odporúčame Jurajovi Miškovovi mať nabudúce pri rokovaniach čistú hlavu, čo určite pomôže jeho koncentrácii." pokladám za mimoriadne arogantnú. Je to asi na takej nízkej úrovni, ako keby som ja tvrdil, že ste odrazu za dekriminalizáciu marihuany, lebo ste jej konečne prišli na chuť, alebo ste nachytali svojho syna s jointom.

No a začiatkom apríla 2012 napíšete blog, v ktorom sa jasne postavíte za dekriminalizáciu. Musíte uznať, že nie je ľahké sa vo Vás vyznať, ale to nevadí. Podstatné je, že teraz existuje skutočná šanca na realizáciu tohto bodu nášho programu.

Na záver jedna drobnosť. Píšete, že „Postavme si marihuanu, jej užívanie a trestanie ako odbornú agendu a nie ako lacnú politickú tému. Tému, ktorú lacno pred voľbami rozbehnete a potom, keď ste dvadsať mesiacov vo vláde, tak sa na ňu, s prepáčením, „vykašlete" (pozdravujem kolegov v Liberálnom dome). A neplatia žiadne výhovorky o koaličných partneroch."

Len pripomínam, že Vy ste tému vytiahli ešte v roku 2001, potom ste boli štyri roky premiérom a úplne ste ju zavrhli. Tiež pripomínam, že my sme sa na tému nevykašlali, veď napríklad sa podarilo uzákoniť používanie marihuany na lekárske účely. Niekoľkokrát sme otvorili verejnú diskusiu, naši predstavitelia sa zúčastnili Marihuana March podujatí a počas celého volebného obdobia sme sa k téme otvorene hlásili. Dodržanie dohody nie je výhovorka, ale prejav politickej poctivosti. A keby ste boli poctivý Vy sám, zrejme by ste uznali, že je to aj zásluhou SaS, že sa Vás na diskusiách mladí ľudia na túto tému toľko vypytujú. No a k „lacnému rozbehnutiu témy pred voľbami" prikladám príslušný bod nášho volebného programu z roku 2010:

Volebný program SaS z roku 2010 v oblasti dekriminalizácii marihuany:

V súčasnosti sa viac ako polovica mladých ľudí dostáva do priameho osobného kontaktu s marihuanou, a to čoraz mladšie vekové kategórie. Trestne zodpovedný pritom je už ten, kto dovŕši štrnásty rok veku. Doterajší systém prevencie sa ukázal ako nedostatočný a na druhej strane trestnoprávny postih za jednorazové užitie marihuany je postavený na úroveň usmrtenia z nedbanlivosti či zneužitia tvrdých drog. Trestné stíhanie tak môže mať v konkrétnych prípadoch za priamy následok nedokončené vzdelanie a následné sťaženie uplatnenia mladého človeka na trhu práce a jeho stigmatizáciu záznamom v registri trestov.

SaS preto navrhuje:

  • * Držbu marihuany v množstve nepresahujúcom 5 gramov sušiny prekvalifikovať z trestného činu na priestupok, ktorého následkom už nie je záznam v registri trestov.
  • * Riešiť priestupky za držbu marihuany jej zhabaním a dohovorom na mieste, ak ide o množstvo menšie ako 2 gramy sušiny. Držbu v množstve 2 až 5 gramov riešiť jej zhabaním a vo forme alternatívnych trestov so systematickým využitím komplexných odborných preventívnych programov.
  • * Pri priestupkoch mládeže do 18 rokov (vrátane držby menšej ako 2 gramy) zapojiť do preventívneho programu spolu s mladistvým alebo maloletým aj jeho zákonného zástupcu. Rozšíriť možnosti komplexnej odbornej pomoci rodičom mladistvých a maloletých, ktorí o ňu požiadajú z vlastnej iniciatívy pri problémoch so zvládaním výchovy.
  • * Považovať predaj alebo pokus o predaj, výrobu alebo iné konanie, ktorého účelom je ekonomický prospech, alebo podanie mládeži i naďalej za trestný čin. Nebrániť dovozu, výrobe a predaju liečiv (na lekársky predpis) najmä tých, ktoré neobsahujú účinnú látku THC, ako aj tých, ktoré obsahujú účinnú látku THC, pokiaľ pre ne neexistuje adekvátna menej riziková a účinnejšia náhrada, ak môžu byť nápomocné pri liečbe pacienta.

Dekriminalizáciou marihuany zabránime nežiadúcemu zhoršovaniu spoločenského uplatnenia ľudí následkom neprimeraného trestného stíhania pri náhodilom kontakte s marihuanou a zvýšime účinnosť a komplexnosť miery odbornej prevencie. Pri posudzovaní trestnoprávnej zodpovednosti rozlíšime náhodilého užívateľa od dílera. Taktiež nechceme brániť využívaniu liečiv vyrábaných z marihuany, ak človeku môžu pomôcť pri liečbe ochorení.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

EKONOMIKA

Slovák vytvoril nový dizajn pre TANAP, majú oň záujem

Baví ho, keď sa môže podieľať propagácii Slovenska.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.


Už ste čítali?