R. Fico ošklbe ľudí a peniaze daruje španielskym bankárom

Autor: Richard Sulík | 14.6.2012 o 16:13 | (upravené 14.6.2012 o 16:51) Karma článku: 23,37 | Prečítané:  18130x

Najsociálnejší premiér dotiahol solidaritu do úplnej perverznosti. Na Slovensku ošklbe (medzi inými) živnostníkov s najnižšími príjmami a vyzbierané peniaze pošle (medzi iným) španielskym bankárom na ich miliónové odmeny.

Predpokladám, že väčšina voličov už pochopila, že z istôt, ktoré Róbert Fico sľúbil, sa vykľuli rany istoty, na čo doplatia prakticky všetci - dohodári, živnostníci, zamestnanci, budúci dôchodcovia a pod. Vyzbierané peniaze chcel Róbert Fico, aspoň tak doteraz tvrdil, použiť na konsolidáciu štátneho rozpočtu vo výške 1,3 miliardy eur v roku 2013.

Lenže dnes to už neplatí. Z vyzbieranej sumy 1,3 miliardy eur pôjde 1,2 mld. eur na záchranu španielskych bánk.

Ešte v piatok (9. júna) tvrdil španielsky minister financií Fernández Currás, že informácie o žiadosti o pomoc sú falošné a deň na to dostalo Španielsko pre svoje skrachované banky 100 miliárd eur. Len tak, po telefóne.

Stalo sa presne to, čoho sme sa obávali a pred čím sme varovali - peniaze slovenských daňovníkov budú použité na záchranu zahraničných súkromných bánk.

Peniaze budú poskytnuté bez akýchkoľvek podmienok, bez účasti Medzinárodného menového fondu a v rozpore so zmluvou o dočasnom eurovale.

Suma 100 miliárd nebude stačiť, na vykrytie strát španielskych bánk bude potrebných cca 260 miliárd eur. Vývoj je presne taký istý ako pri „záchrane" Grécka - najprv že Grécko si pomôže samo, potom 30, potom 60 a nakoniec to bolo 110 miliárd eur - samozrejme len prvý balík (ktorého sa však Slovensko vďaka SaS nezúčastnilo).

Pritom nejde o systémové banky, ale o menšie regionálne banky, ktoré treba jednoducho nechať skrachovať (a zachrániť vklady obyvateľstva, čo je po prvé omnoho lacnejšie a po druhé, platil by to španielsky štát). V USA skrachovalo vyše 140 regionálnych bánk a dnes je ich finančný systém v oveľa lepšom stave.

Ani táto „záchrana" nerieši krízu, španielske dlhopisy stúpli (ako reakcia trhov) na najvyššiu hodnotu od vstupu Španielska do eurozóny. Ratingy Španielska a španielskych bánk, naopak, klesli.

Slovensko je najchudobnejšou krajinou eurozóny a bude v pomere k priemernej mzde platiť najviac. Zato Španielsko je štvrtou najväčšou ekonomikou s oveľa vyššou životnou úrovňou. Opäť raz bude chudobné Slovensko prispievať bohatej krajine na to, aby si ešte chvíľu udržala životnú úroveň, na ktorú nemá.

Ako vlastne vznikli dlhy, na ktoré sa ideme španielskym bankám poskladať tým, že tu na Slovensku ošklbe Róbert Fico všetkých?

Po prvé, je to najmä obrovská realitná bublina, ktorá vznikla tak, že Španieli sa vo svete zadlžili po uši (zahraničný dlh Španielska je 1000 miliárd eur a je po USA najvyšší na svete) a z týchto peňazí stavali ako zmyslov zbavení byty a domy (hypotekárny úver dali úplne každému). Dnes majú najviac bytov a domov na svete (1,7 na obyvateľa, Slovensko má 0,3 na obyvateľa) a veselo stavajú ďalej. Samozrejme, dnes sú milióny bytov neobývaných. Keď už máme my platiť za to, že v Španielsku majú banky straty, kvôli veľkému množstvu nepredaných bytov, mohli by sme za sumu 1,2 miliardy kúpiť 180 tisíc španielskych bytov a tieto darovať slovenským rodinám, ktoré musia žiť v chatrčiach. Pomohli by sme španielskym bankám a zároveň by sme pomohli slovenským rodinám.

Po druhé, peniaze zďaleka nešli len na byty, ale napríklad aj na najdrahší transfer v histórii futbalu, ktorý banka Bankia pre Real Madrid financovala. V júni 2009 bol Cristiano Ronaldo kúpený za 100 miliónov eur a Kaká za 60 miliónov eur. Bankia tento nákup financovala a následne založila týchto hráčov v ECB za nové úvery. Keď po uši zadlžená Bankia a rovnako zadlžený Real Madrid skrachujú, ostane Európskej centrálnej banke Ronaldo na krku. Keby aspoň na EM niečo hral.

Po tretie, manažéri skrachovaných bánk si nežili zle. Napríklad, Rodrigo Rato, ktorý v podstate zruinoval banku Bankia, si svoje služby nechal zaplatiť sumou 10 tisíc eur. Za každý pracovný deň! K tomu dostal odstupné 1,2 milióna eur. Jeho niekoľko zvyšných kolegov v predstavenstve inkasovalo 22 miliónov eur na odmenách. Samozrejme, neboli jediní. Manažéri všetkých štyroch bánk, ktoré budú aj z našich peňazí zachránené, inkasovali za minulý rok 70 miliónov eur na odmenách.

Je to situácia na zaplakanie a náš premiér Róbert Fico, ktorý rád hovorí, že jeho vláda je sociálna a že on osobne háji národnoštátne záujmy Slovenska, je za to plne zodpovedný. Chystá sa doslova ošklbať všetkých a najmä najchudobnejších a vyzbierané peniaze pošle do Španielska na miliónové odmeny manažérov a na stámiliónové nákupy futbalistov.

Takto sa štátnik nespráva. Štátnik v prvom rade háji záujmy ľudí, ktorí ho zvolili. Namiesto slepého plnenia príkazov z Bruselu nájde odvahu povedať NIE vtedy, keď môže dôjsť k masívnemu poškodenia Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?