Sestričky, po peniaze si choďte do Luxemburgu

Autor: Richard Sulík | 12.10.2012 o 9:17 | (upravené 12.10.2012 o 9:22) Karma článku: 24,28 | Prečítané:  12120x

Trvalý euroval (ESM) stojí prvý krát skutočné peniaze. Vyše 260 miliónov euro poslala včera naša vláda do Luxemburgu, tam má totiž trvalý euroval svoje sídlo. O tom, ako škodlivá je zmluva o trvalom eurovale, som už písal, teraz sa pozrime na to, odkiaľ tieto peniaze prišli a čo sa s nimi stane.

Včera poslaných 260 miliónov eur pochádza z polovice z výmeny štátnych aktív (to znamená, že doteraz sme vlastnili niečo cenné, napríklad nemecké dlhopisy, tie sme predali a za utŕžené peniaze sme kúpili akcie v eurovale, ktoré môžu byť o pár rokov bezcenné) a na druhú polovicu sme sa museli zadlžiť. V rokoch 2013 a 2014 pošleme ďalších 390 miliónov eur a pre celú túto sumu sa budeme musieť tiež zadlžiť. Takto sme dopadli - nato, aby sme išli zachraňovať oveľa bohatšie krajiny, sa zadlžujeme!

Čo sme mohli za tie peniaze mať?

Ako vieme, z istôt, ktoré sľúbil Robert Fico pred voľbami, sa vykľuli rany istoty. Robert Fico ošklbal prakticky všetkých, ktorí tvoria v tomto štáte hodnoty, medziiným:

Nezvýšenie platov sestier                                                               50 mil. eur

Zvýšenie minimálnych odvodov živnostníkom                                   60 mil. eur

Zvýšenie vymeriavacieho základu živnostníkov                                 25 mil. eur

Zvýšenie dane z príjmu pre príjmy nad 3 tis. eur na 25%                    85 mil. eur

Zvýšenie zdravotných odvodov pre dobrovoľne nezamestnaných         10 mil. eur

Toto je sociálna politika Roberta Fica: nezvýši sestrám platy (za zvýšenie hlasovali všetci Kolesíkovia), zato zvýši dane a odvody a peniaze pošle do trvalého eurovalu.

 Čo sa stane s našimi peniazmi?

 V trvalom eurovale budú slúžiť ako záruka pre úvery, ktoré si ESM naberie a za takto získané peniaze bude kupovať dlhopisy chorých krajín. Okrem Cypru je najhorúcejším kandidátom Španielsko, ktoré zrejme po amerických voľbách požiada o 300 miliárd eur. Samozrejme, netreba zabudnúť na Grécko, ktoré síce žiadne dohody neplní, no aj tak peniaze dostáva. Aktuálne čaká na poslednú splátku z druhého záchranného balíka vo výške 31 mld. eur. Tieto peniaze budú minuté tipujem do konca roka a najneskôr vo februári bude Grécko žiadať ďalšie peniaze, ktoré už pôjdu z trvalého eurovalu. Je nad slnko jasnejšie, že Grécko nič z toho nesplatí.

 Čísla v Grécku sú katastrofálne, no Grécko je malé. Problém, skutočne vážny problém, je Španielsko, lebo čísla sú porovnateľne katastrofálne, no Španielsko je veľké. Keď trvalý euroval začne zachraňovať Španielsko, bude to vážne drahé. Totiž, tak ako Grécko, nemá ani Španielsko šancu prežiť v eurozóne.

 Medzičasom Gréci pochopili, že bruselskí politici ich budú peniazmi daňovníkov zachraňovať do nemoty a tak zvolili humorný modus. Najnovšie si zmysleli, že chcú okruh pre Formulu 1, čo je pre Slovákov pľuvanec do tváre. Tak my nemáme ani len diaľnicu do Košíc, no prispejeme Grékom okruh pre Formulu 1.

Namiesto toho, aby sa Robert Fico postavil zoči voči týmto skutočnostiam, strčil hlavu do piesku, poslušne plní príkazy z Bruselu a doma šklbe ľudí. Toto sú tie istoty Roberta Fica.

 Takže, milé zdravotné sestry. Peniaze na vyššie platy sa od včera nachádzajú v Luxemburgu. Ale treba sa poponáhľať, lebo čoskoro budú na účte nejakého súkromného bankára vo forme platu o ktorom sa vám ani len nesníva alebo zakopané v nejakom nezmyselnom projekte.

 

P.S. Vyše dvoch rokov upozorňujeme, že záchrana chorých krajín je nemorálna a že nebude fungovať. Naše predpovede sa do bodky napĺňajú. Nie sme z toho šťastní, no možno by bolo načase prestať slepo plniť príkazy Bruselu a začať veriť zdravému rozumu a faktom. Aspoň trošičku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?