Pán Fico, klamať treba vedieť

Autor: Richard Sulík | 23.10.2012 o 7:21 | (upravené 23.10.2012 o 11:24) Karma článku: 22,68 | Prečítané:  14319x

V nedeľu sme sa priamo z úst premiéra dozvedeli, že „sa nečaká na nič iné v eurozóne, len aby niektorá krajina urobila chybu, nesplnila záväzok, aby sa tejto krajiny mohli postupne zbaviť". Chce touto vetou Robert Fico povedať, že v Bruseli čakajú až si Slovensko nesplní nejaký záväzok, aby sa nás mohli zbaviť? Chce vari Robert Fico povedať, že EÚ je spolok vydieračov, ktorý pod hrozbou „vykopnutia z EÚ" zdiera Slovensko o miliardy?

Aj z iného dôvodu je vyššie uvedený výrok Roberta Fica čistým klamstvom. Dôvodov na „zbavenie sa" niektorej krajiny je totiž množstvo. Napr. Španielsko neplní dohodnutý deficit už druhý rok po sebe a nikto sa ho nejde zbavovať. Alebo Grécko, ktoré je klinicky mŕtve a nemá najmenšiu šancu prežiť s Eurom. Ani Grécka sa nikto nejde zbavovať, práve naopak, eurozóna posiela ďalších 31 miliárd eur, napriek tomu, že Grécko ani zďaleka neplní dohodnuté opatrenia.

Slovenský premiér teda klame a čo je smutné, že ani to poriadne nevie. Po prvé, keď už klame, tak nesmie predsa klamať tak, že z Bruselu spraví vydieračský spolok, veď stačí predsa jeden krátky telefonát na bratislavské zastúpenie EÚ, či to je pravda a EÚ bude musieť tieto klamstvá okamžite a v plnom rozsahu dementovať. No a po druhé, nesmie predsa klamať úplne zjavne a otvorene, veď Grécko a Španielsko sú do neba volajúce príklady toho, že výrok Roberta Fica je čistým klamstvom.

Prečo vlastne premiér klame?

No lebo nejako musí ľuďom vysvetliť, prečo doma šklbe všetkých, ktorí tvoria hodnoty, prečo nie je peňazí na platy učiteľom a zdravotným sestrám, ale zároveň ručí za dlhy Grécka vo výške jednej miliardy eur a druhou miliardou zachraňuje súkromné španielske banky. A do trvalého eurovalu poslal 260 miliónov eur a pošle ďalších 390 miliónov eur.

Takže Robert Fico a jeho vláda radšej budú zachraňovať súkromné španielske banky, ako by mali riešiť domáce problémy. Preto musí premiér rozprávať bludy o tom, ako všetci len čakajú na to, aby nás mohli vykopnúť z eurozóny, lebo nezachraňujeme všetkých naokolo. Mimochodom, zmluvne to vykopnutie vôbec nie je možné.

Je to bieda, „európska" politika Slovenska pozostáva z „držania sa Nemcov" a inak z držania huby a kroku. Zato doma je Robert Fico o to väčší hrdina. Problém je však v tom, že to, čo Slovensko práve teraz potrebuje, je premiér, ktorý bude v Bruseli bojovať za slovenské záujmy. Premiér, ktorý sa nebojí nahlas povedať: „Nehnevajte sa, ale pokiaľ Slovensko nebude mať hotovú diaľnicu do Košíc, nebude posielať ani cent do Grécka na výstavbu okruhu pre Formulu 1".

Lenže práve toto Robert Fico nerobí a zároveň pácha obrovské ekonomické škody svojimi zlými rozhodnutiami. Ničí rovnú daň, ktorá sa ukázala ako úspešná, zničil druhý pilier, čím okradol milión ľudí o časť dôchodkov a ošklbe všetkých, ktorí tvoria hodnoty. Slovensko je na zlej ceste a vďaka 83 Kolesíkom v parlamente ešte aj chvíľu bude. Otázka je, čo bude po roku 2016.

Ako prvé bude nutné napraviť škody, ktoré Robert Fico svojim diletantizmom napácha. Bude potrebné obnoviť rovnú daň a spraviť zákonník práce takým, aby zamestnávatelia nemali strach tvoriť pracovné miesta. Bude to chcieť odvážnu reformu odvodov, ktorá zavedie ročné zúčtovanie a spravodlivosť.  A bude to chcieť výrazné zlepšenie podnikateľského prostredia, lebo len vtedy vzniknú pracovné miesta. Ale najmä: bude to chcieť súhlas s reformami na strane občanov a zodpovedné konanie na strane politikov. Ani jedno ani druhé nie je neprekonateľnou prekážkou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?