Jasné odpovede na kľúčové problémy Slovenska

Autor: Richard Sulík | 12.11.2012 o 10:25 | (upravené 12.11.2012 o 11:27) Karma článku: 17,80 | Prečítané:  19743x

Čo sú kľúčové problémy Slovenska? Aké sú východiská pre najbližšie roky? Aké sú trendy? Ale najmä: Aké sú riešenia? Odpovede na tieto otázky...

                     ...sme predstavili vo „Vízii SaS pre Slovensko do roku 2020".

.

Kľúčové problémy Slovenska

Máme tajné voľby, každý smie voliť a každý smie kandidovať. Máme slobodu slova, nikto nesedí v base za to, že napíše nepekný blog o premiérovi. Je možné cestovať a je možné podnikať, i keď to druhé s obmedzeniami. Sme členmi EÚ, NATO, OECD, eurozóny a množstva ďalších medzinárodných organizácií.

Na druhej strane, máme najnižšie mzdy v eurozóne, rastie nezamestnanosť, stúpa verejný dlh, nemáme diaľnicu ani len do Košíc, zato zachraňujeme Grécko a španielske banky. Navyše, v Európe sa „zmráka", čo slovenská silne proexportná ekonomika nepríjemne pocíti a k tomu sa pridajú „konsolidačné opatrenia" Roberta Fica. Opatrenia, ktorým chýba rozhľad na negatívne dôsledky, ktorým chýba odbornosť a ktoré idú vo väčšine prípadov na úkor tých, ktorí tvoria hodnoty.

Kľúčové problémy Slovenska sú ekonomického charakteru a to konkrétne tieto:

  1. Vysoká a ďalej rastúca nezamestnanosť a nízke a zároveň málo rastúce mzdy. 
  2. Komplikovaný odvodový systém a jedno z najvyšších odvodových zaťažení na svete. Dôchodkové zabezpečenie nebude čoskoro financovateľné a rovnú daň, ktorá preukázateľne pritiahla investorov, Robert Fico zlikvidoval. 
  3. Rýchlo rastúci verejný dlh a vysoký deficit verejných financií, čo automaticky znamená menej peňazí pre školstvo, zdravotníctvo, infraštruktúru a pod.

Školstvo a zdravotníctvo sú v zlom stave a súdnictvo v žalostnom. Sú aj iné oblasti, kde je čo zlepšovať, ako napríklad armáda, polícia, či poľnohospodárstvo, avšak kľúčové problémy sú a v najbližších rokoch aj ostanú nezamestnanosť, odvody (a dane), dôchodky a verejný dlh! Navyše, práve zlepšenia v týchto oblastiach zlepšia aj stav v oblastiach iných.

Pri hľadaní riešení vychádzame z nasledovných trendov:

Výrazne sa zmení demografia obyvateľstva, inými slovami, najbližších 35 rokov bude naša spoločnosť silne starnúť, zároveň sa však rómska populácia bude naďalej rozrastať rýchlym tempom.

Kríza eura bude aj v najbližších rokoch pokračovať a ako jeden z následkov bude silnieť vplyv EÚ a tým aj rásť množstvo regulácií. Zároveň bude silnieť konkurencia okolitých krajín v boji o investorov.

Zásadné reformy v oblastiach, akými sú školstvo, zdravotníctvo, či súdnictvo sa realizujú veľmi ťažko aj preto, lebo ich pozitívne efekty sa dostavia väčšinou neskôr, ako je jedno volebné obdobie. Napriek tomu bude SaS predkladať a snažiť sa realizovať riešenia, ktoré budú stav v týchto oblastiach zlepšovať, prinajmenšom zabránia ďalšiemu zhoršeniu. Korupcia, obzvlášť v súdnictve, devastuje priamo ekonomiku a nepriamo celú spoločnosť.

Jasné odpovede na kľúčové problémy:

Kľúčový problém číslo jeden: Vysoká nezamestnanosť a nízke mzdy

Nezamestnanosť dokáže znížiť len vyšší počet pracovných miest a tieto dokáže efektívne vytvoriť len a len súkromný sektor. Teda, pracovné miesta vie tvoriť aj štát, no to situáciu len zhoršuje, lebo tieto pracovné miesta musíme platiť spravidla my všetci z našich daní.

V príkrom rozpore so socialistickým videním sveta je holým faktom skutočnosť, že len keď sa bude dariť podnikateľom, bude sa dariť aj zamestnancom:  stúpne počet pracovných miest, čím stúpne dopyt po pracovnej sile a tým vzrastie aj cena pracovnej sily. Toto sme si predsa v rokoch 2002 až 2008 odžili.

Vychádzajúc z tejto základnej úvahy potrebuje Slovensko ako soľ zlepšiť podnikateľské prostredie. Preto sme pripravili 165 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré predkladáme verejnosti na spoločenskú diskusiu.

Obzvlášť vysoká nezamestnanosť je v rómskej populácii; medzičasom vyrástla generácia, z ktorej mnohí nikdy v živote nepracovali a ktorú živí majoritné obyvateľstvo prostredníctvom sociálnych dávok. SaS predstavila súbor 30-ich riešení rómskeho problému.

Kľúčový problém číslo dva: Vysoké a odvodové zaťaženie a nefinancovateľné odvodové zaťaženie

Slovensko má ôsme najvyššie odvodové zaťaženie na svete a napriek tomu spôsobuje dôchodkové zabezpečenie čoraz väčšie deficity. Tu pomôže len zásadná zmena v systéme odvodov, ktoré sme pripravili pod názvom Odvodový bonus, ktorý nanovo definuje „finančný vzťah medzi občanom a štátom". 

Okrem toho je nutné napraviť rovnú daň tak, aby každý subjekt, každá činnosť a každá výška príjmu boli zdanené presne jedenkrát. Nie je to nič iné ako opätovné zavedenie rovnej dane, ktorá sa osvedčila.  Dodržiavanie princípov v zdanení je mimoriadne dôležité z hľadiska pracovnej motivácie, reinvestovania ziskov a alokácie investícií.

No a netreba zabúdať ani na Zákonník práce, ktorý nesmie zavádzať diktatúru odborárov a márnotratných socialistov, ale naopak musí byť liberálny, aby pomohol tvoriť pracovné miesta.

Kľúčový problém číslo tri: Rastúci verejný dlh a vysoký deficit verejných financií

Počas prvej vlády Roberta Fica došlo k rekordnému nárastu verejného dlhu a tento rýchly rast opäť pokračuje. Verejný dlh sa bude zvyšovať, lebo ľavicová vláda nevie šetriť. V tejto oblasti čoskoro predstavíme súbor opatrení a návrhov, na redukciu štátnej správy.

Na zvýšení verejného dlhu sa podpíšu aj  príliš optimistické odhady výnosov daní. A, samozrejme,  vyššie platby do eurovalov. Mimochodom, už dnes stúpa verejný dlh viac pre tieto platby ako kvôli tuzemskému deficitu!

Preto je najvyšší čas pre sebavedomé a triezve vystupovanie v eurozóne. Doba, kedy sme boli ochotní urobiť čokoľvek pre prijatie do EÚ definitívne skončila a nastal čas hájenia slovenských záujmov, lebo aj nám bude hroziť bankrot.

Konkrétne riešenia strany Sloboda a Solidarita

Netvrdíme, že vyššie opísané tri kľúčové problémy sú jediné na Slovensku. No sme presvedčení, že práve ich riešenie zlepší život v našej krajine. Pokiaľ vás zaujíma viac, prečítajte si, prosím, aj našu víziu.

A na záver si dovolím ešte raz zhrnúť riešenia, ktoré navrhuje SaS:

  • 165 konkrétnych opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia
  • 30 riešení Rómskeho problému
  • Odvodový bonus - detailne prepracovaná reforma odvodového a dôchodkového systému
  • Náprava rovnej dane aZákonníka práce
  • Nanovo definovať slovenskú európsku politiku sdôrazom na obhajobu záujmov Slovenska

Citeľná redukcia štátnej správy, SaS bude v dohľadnej dobe prezentovať konkrétne opatrenia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?