Fraška menom Paška

Autor: Richard Sulík | 15.2.2013 o 9:03 | (upravené 15.2.2013 o 9:11) Karma článku: 27,19 | Prečítané:  14499x

To, čo včera predviedol predseda parlamentu Pavol Paška, sa len tak ľahko nevidí. Strápnenie sa v priamom prenose bolo dlhšie o zúfalé pokusy technikov spustiť video.

Včera o 13tej začala mimoriadna schôdza k obžalobe prezidenta. Teda, mala začať, ale Pavol Paška využil svoje právo kedykoľvek vystúpiť a tak najprv prišiel trápny pokus o vysvetlenie, prečo je snaha o obžalobu prezidenta len „politicky nezmyselné divadlo". Hlavný dôvod mal byť ten, že Doc. Čentéš nebol zvolený v súlade so zákonom. Oproti tomuto názoru Pavla Pašku, ktorý je asi taký právnik ako ja kozmonaut, stojí rozhodnutie Ústavného súdu, že Doc. Čentéš za generálneho prokurátora v súlade so zákonom zvolený bol.

Dôležitejšie však je, že opozícia, jedno ktorá a jedno kedy, mala vždy viac ako 30 hlasov a nikdy ani len nepomyslela na to, aby iniciovala obžalobu prezidenta a preto sa takéto niečo koná prvý krát v histórii. Označiť toto za „politicky nezmyselné divadlo" nesvedčí o politickom cite Pavla Pašku.

A tak sme sa dočkali množstva drístov a po štvrťhodinke aj spomínaného videa. Bol na ňom súdruh Paška a celkom sa mu to páčilo, preto aj sám sebe súhlasne prikyvoval. Na videu som bol aj ja, ako som trikrát nechal hlasovať o tej istej veci. To mal byť ten nepriestrelný dôkaz, že voľba generálneho prokurátora bola chaotická.

Pritom to video dokazuje niečo úplne iné: Na rozdiel od Pavla Pašku som mal vždy snahu dodržať rokovací poriadok a keď boli čo len najmenšie pochybnosti, som hlasovanie nechal opakovať. A niektorí kolegovia zo Smeru (v tomto prípade Madej a sám veľký vodca Fico) sa priam vyžívali v primitívnych procedurálnych návrhoch. Tak sme vtedy hlasovali o niečom tri krát po sebe...

Po tomto vystúpení súdruha Pašku sa všetci kolesíkovia na povel zdvihli a opustili miestnosť, nech si rozpravu k obžalobe prezidenta vedie opozícia sama. Nik zo Smeru nebol ochotný sa prezidenta zastať. Ani jeden jediný kolesík. Samotný prezident samozrejme tiež nenabral odvahu, aby si prišiel vypočuť dôvody vedúce k obžalobe, resp. vzniesol námietky. To však neprekvapuje, lebo komunisti boli zbabelí vždy.

Rozprava teda začala a keďže sa žiaden kolesík nenachádzal v sále, spýtal sa Ján Figeľ, ktorý schôdzu viedol, či je všeobecný súhlas na to, aby sme schôdzu prerušili. Všeobecný súhlas platí keď súhlasia všetci a to aj vtedy, keď nie je prítomná nadpolovičná väčšina poslancov. Všeobecný súhlas bol a v rozprave budeme pokračovať 12. marca.

Asi dve minúty po prerušení schôdze vbehol do rokovacej sály zjavne nervózny Pavol Paška a namiesto toho, aby sa so vzniknutou situáciou zmieril, sa strápňoval ďalej. Že vraj to nesmieme, lebo veď väčšinu majú oni a že on to tak nenechá a bla bla...

A tak môže pán prezident teraz urobiť dve veci. Po prvé, poďakovať sa predsedovi parlamentu za absolútne nezvládnuté vedenie schôdze. A po druhé, rozmyslieť si, či predsa len nabudúce nepríde. Vidíme sa 12. marca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?