Budeme zachraňovať peniaze ruskej mafie?

Autor: Richard Sulík | 17.2.2013 o 22:10 | Karma článku: 23,59 | Prečítané:  10603x

Na prvý pohľad absurdná otázka je vysoko aktuálna v prípade záchrany ďalšej krajiny eurozóny, Cypru. Súčasne budú zachraňované aj cyperské banky a ich klienti, ktorí vo veľkej miere pochádzajú z Ruska.

Pár dní dozadu uzrela svetlo sveta štúdia s názvom „Rusko: Ilegálne finančné toky a šedá ekonomika", ktorá analyzuje ilegálne toky peňazí z Ruska od 1994 do 2011. Jeden zo záverov (strana 40) je, že stovky miliárd dolárov prišli z Ruska na Cyprus ilegálne a tam boli pomocou cyperských bánk prepraté, čiže zlegalizované. Rôzne ruské subjekty (sprostredkovatelia, obchodníci s kadečím a pod.) tak vlastnia v cyperských bankách účty a na nich už legálne peniaze, ktoré sa sčasti vrátia do Ruska ako priame zahraničné investície. Veď nie náhodou je Cyprus najväčší zahraničný investor v Rusku (a naopak Rusko na Cypre) v objeme vyše 100 miliárd dolárov ročne. Pri ročnom HDP Cypru vo výške 23 miliárd dolárov je zrejmé, že tieto investície nepochádzajú z krajiny samotnej, ale že Cyprus slúži len ako medzistanica, lepšie povedané ako pračka.

Čo sa ale stane v prípade, že ilegálne peniaze z Ruska sa nevrátili do Ruska ako priame zahraničné investície, ale ostali na účte cyperskej banky (povedzme ako úložka alebo zábezpeka) a táto cyperská banka skrachuje, lebo za tie peniaze nakúpila grécke či cyperské dlhopisy? No predsa bude v rámci nejakého múdroznejúceho programu zachránená.

Samozrejme, dá sa povedať, že aj v zachraňovanej povedzme španielskej banke môžu byť uložené pôvodne ilegálne peniaze. Odhliadnuc od toho, že aj zachraňovanie španielskych bánk je do neba volajúca hlúposť a najmä voči Slovensku príkra nespravodlivosť, sú opatrenia proti praniu špinavých peňazí v Španielsku predsa len pomerne prísne.

Zato Cyprus je známy ako daňový raj a tiež tým, že banky, pokiaľ ide o peniaze, radi oko prižmúria. Výsledok je, že podľa dostupných čísel bude záchrana cyperských bánk znamenať do značnej miery záchranu ruských ilegálnych peňazí. Už som zvedavý, ako toto Robert Fico vysvetlí slovenskému daňovníkovi, ktorého doma šklbe na každom kroku.

Samozrejme, že Robert Fico by mal povedať, že na toto peniaze slovenských daňovníkov nepôjdu, ale na to by musel mať aspoň štipku odvahy, čo nemá. Navyše, dostal predsa „držhubné" vo forme vyšších eurofondov. A tak sa môžeme tešiť na ďalšie kolo nezmyselného zachraňovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?