Cyprus: Brusel ako slon v porceláne

Autor: Richard Sulík | 22.3.2013 o 10:39 | (upravené 22.3.2013 o 10:48) Karma článku: 22,48 | Prečítané:  6074x

Neschopnosť európskych politikov sa ukázala v plnej nahote. Európska únia urobila všetky chyby, ktoré sa urobiť dali a predviedla „sloní tanec v porceláne", povedal ruský premiér Medvedev.

Pred mesiacom som napísal blog „Budeme zachraňovať peniaze ruskej mafie?", v ktorom som upozornil na to, že v prípade Cypru bude slovenský daňovník, ktorý je najchudobnejším v eurozóne, zachraňovať peniaze ruskej mafie a aj preto musí Robert Fico nabrať odvahu a účasť Slovenska odmietnuť.

To však neznamená, že ako alternatívne riešenie má Brusel zablokovať všetky účty na Cypre. Toto rozhodnutie je najhlúpejšie a najnebezpečnejšie, aké sa samozvaným „záchrancom" eura doteraz podarilo.

Následok rozhodnutia, za ktoré zdvihol ruku aj náš minister financií Peter Kažimír, je čistý chaos. EÚ len tak, „mir nichts, dir nichts", zablokovala Rusku približne 18 miliárd eur. Áno, aj peniaze ruskej mafie, ale nie len. Na Cypre má účty napríklad aj ruská vláda. Súdruhovia v Bruseli by mohli pochopiť, že „nezachraňovať peniaze ruskej mafie" neznamená „zoštátniť časť všetkých vkladov". Skúste si len predstaviť, že Rusko by len tak zrazu zastavilo dodávky plynu či ropy. Zrejme by sme ho vnímali všetci ako mimoriadne nezodpovedného partnera a naša dôvera voči Rusku by výrazne poklesla. Presne toto robí teraz Brusel - hazarduje s dôverou voči EÚ a najmä voči euru.

Čistý chaos znamená konkrétne, že banky sú k dnešnému dňu zavreté už týždeň a ostanú zavreté najmenej ďalšie tri dni. To je spolu desať dní, takto dlho neboli z moci štátu zavreté všetky banky ešte nikdy v histórii. To si treba predstaviť - „zachraňovanie" eurohujermi viedlo k historicky najdlhšiemu zavretiu bánk v celej krajine. Hospodárstvo sa na Cypre v podstate zastavilo. Neplatia sa mzdy a dôchodky, neplatia sa faktúry za tovar a služby. Celá krajina sa v podstate zo dňa na deň stala platobne neschopnou. Je to ako keď v tele prestane kolovať krv, niekoľko sekúnd to vydržíte, ale potom je koniec.

ECB vyhlásila, že v pondelok prestane cyperské banky zásobovať peniazmi, ak nepríde k dohode na záchrannom pláne. Teraz sa situácia riadne začína zamotávať, lebo plán A (okradnúť všetkých sporiteľov o časť ich úspor nevyšiel) zastavil cyperský parlament. Plán B, ktorý navrhla cyperská vláda (okradnúť ľudí nie o úspory, ale o dôchodky) odmieta Brusel a plán C (vyžobroniť nejaké peniaze v Moskve) bol dnes ráno odmietnutý. Telefonickej konferencii ku plánu B sa odmietol zúčastniť cyperský minister financií (to bolo v čase, keď si ešte myslel, že v Moskve niečo vyjedná), čím k upokojeniu situácie rozhodne neprispel. Rovnako ani skutočnosť, že plán B poznala Moskva skôr, ako EÚ.

Skratka čistý chaos a to len preto, že Cyprus, ktorého HDP tvorí dve tisíciny HDP celej EÚ, niekto vyhlásil za systémovo relevantnú krajinu, čo je samozrejme holý nezmysel. Nik nevie, čo sa stane v utorok, ale dobré to nebude.

Vôbec ma tento vývoj neteší, ale možno by bolo dobré počúvať tých, ktorých predpovede sa napĺňajú. Skutočné riešenie existuje iba jedno: Zoštátniť za jedno euro dve systémové banky, všetky ostatné prenechať svojmu osudu, vrátane skrachovania. Štát nech zachráni len vklady svojich obyvateľov do určitej výšky, nič iné. Po nejakej dobe treba samozrejme zoštátnene banky predať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

AUTORSKÁ STRANA

Teroristi sa rodia aj na štadiónoch (píše Michal Havran)

Fanúšikovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia.


Už ste čítali?