Tunel SPP: Je v hre provízia 100 miliónov Eur?

Autor: Richard Sulík | 12.9.2013 o 14:16 | (upravené 12.9.2013 o 16:39) Karma článku: 23,75 | Prečítané:  14626x

Posledné dni sme svedkami neuveriteľného tunelovania v plnej zodpovednosti Roberta Fica. Neuveriteľného kvôli rozsahu, drzosti a hlúposti.

K rozsahu

Robert Fico je predsedom vlády, ktorá odkúpi od súkromných investorov J&T, Kellnera a Křetinského vybrakovanú, stratovú matku SPP a.s. Výsledok je ten, že o zisky sa štát bude deliť s chlapcami z J&T a stratu si ponechá štát, čiže daňovníci. Dôvod straty je po prvé nevýhodná zmluva s Gazpromom (uzavretá v roku 2008 na 20 rokov) podľa ktorej SPP a.s. nakupuje plyn o cca 25% drahšie a po druhé, cenová politika pri predaji plynu domácnostiam. Strata činí cca 70 mil. € ročne a dnes je vykrývaná zo ziskov z tranzitu plynu do západnej Európy. Viac k samotnej problematike nájdete tu.

Najbližších 15 rokov (do vypršania nevýhodnej zmluvy s Gazpromom) bude celková strata činiť odhadom 1 000 miliónov € (1 miliardu), z toho by polovica pripadla na súkromných investorov. Ak vláda Roberta Fica kúpi vybrakovanú, stratovú matku SPP a.s., bude celú stratu znášať štát.

Prevzatím SPP a.s. ušetria súkromní investori približne 500 miliónov €. To sú strašidelné peniaze a nech si každý skúsi premyslieť, koľko by bol ochotný dať Robertovi Ficovi za to, že ho zbaví takejto straty. 10 percent? 20 percent? 30 percent? V kuloároch sa šepká o sume 100 miliónov €, to by bolo cca 20%. Takýto tunel veru Slovensko nezažilo od čias veľkej privatizačnej rabovačky.

K drzosti

Od Roberta Fica som zvyknutý všeličo. Ale ten plechový ksicht, s ktorým národu vysvetľoval, aký výhodný kšeft pre štát urobil, som veru ešte nevidel. Že vraj štát bude mať ceny plynu pod kontrolou, pritom presne na to má regulačný úrad URSO.

Robert Fico nemá štipku hanby, aby jeden obrovský tunel predal svojim voličom ako výhodnú kúpu. Silne mi to pripomína človeka, ktorý urobí veľkú potrebu pred susedovými dverami a potom zazvoní, aby si vypýtal toaletný papier.

K hlúposti

To, že ľudia okolo Roberta Fica dokážu akurát tak variť kávu, neprekvapuje. Preto aj vláda platí veľké peniaze rôznym externým poradcom a právnikom. Ale že ľudia, ktorí pripravujú tunel desaťročia sú tak blbí, že nezmažú z vlastností dokumentu názov tvorcu (J&T Investment Advisors s.r.o.), to je silná káva. A tak dnes celý národ vie, že podstatný dokument, ktorým vláda Roberta Fica prevezme od J&T (to sú tí, ktorých má Robert Fico rád ako koza nôž) stámiliónové straty, pripravovala J&T.

Toto je to hájenie národnoštátnych záujmov, o ktorom má Robert Fico pravidelne plné ústa - presunúť straty zo súkromných investorov na daňovníkov.

 

Nerozumiem však jednej veci. Načo by mu všetky tie peniaze boli? Keďže Robert Fico nikdy nič poriadne nerobil a celý život žil len z verejných peňazí, je pomerne ľahké zrátať, aké sú jeho celoživotné príjmy. V podstate sa bavíme o 21 rokov poslancovania a premiérovania, k tomu pár bočných príjmov, to vydá celkovo - skúsim to naozaj veľkoryso zaokrúhliť - 1 milión € na celoživotných príjmoch. Od toho treba samozrejme odrátať náklady na 21 rokov života. Koľko ostane? Jedny hodinky? Dvoje?

Všetky ostatné peniaze, nech ich je koľkokoľvek, nemôže priznať. Možno sa Robertovi Ficovi niekedy v budúcnosti pošťastí obchod života, ako napríklad Mečiarovi, ktorého pani manželka vymenila nejaké nereálne majetkové práva za reálnych 50 miliónov korún (nie Eur, ale korún!). Ale to sú oproti 100 miliónov Eur všetko len drobné.

Oficiálne sa bude musieť hrať na chudáka. Bude bývať v byte, ktorý má prenajatý, lebo jeho celoživotné oficiálne príjmy nestačia na kúpu. Bude jazdiť v aute, ktoré mu kúpila strana a o hodinkách za 20 tisíc € bude tvrdiť, že mu ich darovala manželka. A to napriek tomu, že podľa svojich vlastných slov vie Robert Fico zohnať peniaze vlastnou hlavou. Žiaľ, zrejme len ukradnuté a vytunelované. Fuj, hnusný život. Ale ľuďom, ktorí nemajú štipku cti, to až tak neprekáža.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky

Jankovská usvedčuje Fica, že vedel o Kočnerovi (stĺpček šéfredaktorky)

Pred Jankovskou navštívil Fica Bödör.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Za Kollára sa musia hanbiť všetci

Boris Kollár sa nikdy nemal stať predsedom parlamentu.

AUTORSKÁ STRANA

Teroristi sa rodia aj na štadiónoch (píše Michal Havran)

Fanúšikovské násilie má pôvod v pocite zasvätenia.


Už ste čítali?