Parlamentný cirkus Brusel - Štrasburg

Autor: Richard Sulík | 23.9.2014 o 12:28 | Karma článku: 12,45 | Prečítané:  2669x

Už desiatky rokov funguje ten úplne zbytočný cirkus so sťahovaním parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom. Poslanci majú svoje kancelárie v Bruseli, v Bruseli zasadajú aj výbory, majú sídla parlamentné frakcie, má sídlo komisia, s ktorou je potrebné byť v kontakte.Už desiatky rokov funguje ten úplne zbytočný cirkus so sťahovaním parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom. Poslanci majú svoje kancelárie v Bruseli, v Bruseli zasadajú aj výbory, majú sídla parlamentné frakcie, má sídlo komisia, s ktorou je potrebné byť v kontakte.

Ale raz za mesiac sa všetci pekne zdvihnú a presunú do 436 km vzdialeného Štrasburgu. To nie je len 751 poslancov, ale aj niekoľko tisíc asistentov a zamestnancov, tony papiera, desiatky šoférov a pod. No skratka cirkus na pohľadanie.

Štrasburg si vydupali Francúzi pri zakladaní EÚ, že vraj ako symbol zmierenia po II. svetovej vojne. Na tomto príklad krásne vidieť, že Francúzi, nech ide o akokoľvek dôležité symboly, myslia v prvom rade na seba a tak pomohli jednému zo svojich miest k rozvoju.

To sa aj stalo, Štrasburg je pekne vybudované mesto, avšak naďalej provinčné. Napríklad tam nič nelieta z Bratislavy, Viedne, ani Budapešti. Keď zasadá europarlament, ceny hotelov sa približne zdvojnásobia a aj tak ich niet. Nehovoriac o tom, že dosť veľa vecí sa zo Štrasburgu vybaviť jednoducho nedá, napríklad osobné stretnutie s komisárom.

To však nie je všetko, europarlament má ešte aj tretie sídlo v Luxemburgu, kde sedí administratíva. Celé toto divadlo stojí európskych daňovníkov ročne 114 miliónov eur navyše oproti jednému sídlu. K tomuto číslu dospel Európsky dvor audítorov, teda inštitúcia celkom povolaná.

Z týchto dôvodov som sa pridal k parlamentnej skupine Single Seat, ktorá má za cieľ zjednotiť tri sídla parlamentu do jedného. Je síce na smiech, že Európsky parlament nie je schopný samostatne rozhodnúť o svojom sídle, ale tak to je. Čo ale môže pomôcť, je cielený tlak na vlády (najmä tú francúzsku), aby súhlasili so zmenou.

Ďalšou skupinou, do ktorej som sa prihlásil a budem v nej aktívny je Intergroup on better regulation and administrative burden reduction in the new legislature 2014-2019 (skupina za lepšiu reguláciu a znižovanie administratívnej záťaže v období 2014 - 2019), ktorá je v procese vzniku, podobne ako aj Anticorruption Intergroup. Môžete mi veriť, že moja účasť v týchto skupinách bude viac ako iba formálna.

A prečo to všetko vlastne robím? Pretože Európsky parlament nie je len nejaká vzdialená inštitúcia v Bruseli (Štrasburgu a Luxemburgu), ale skladáme sa na ňu aj z daní na Slovensku. Je to tiež jediný orgán EÚ, do ktorého sú ľudia volení priamo. A keď som do EP kandidoval, voličom som sľúbil, že budem bojovať s prebujnelou byrokraciou, reguláciou a korupciou v Európskej únii. Moje slovo platí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?