Ktorý pako nariadil kontrolovať mäkčene?

Autor: Richard Sulík | 30.10.2014 o 9:13 | Karma článku: 13,99 | Prečítané:  12601x

Zdá sa, že Daňové riaditeľstvo sa rozhodlo totálne znechutiť tých podnikateľov a živnostníkov, ktorých od podnikania neodradili Kažimírové nahlúple zmeny v zákone o dani z príjmov. Nijak inak sa nedá vysvetliť najnovšia buzerácia, ktorú si ctení kontrolóri z daňových úradov vymysleli – kontrola mäkčeňov. Určite sa poteší nejeden slovenčinár, ale do štátnej kasy kontrola mäkčeňov neprinesie ani cent navyše, skôr naopak.

Podľa platnej legislatívy musí byť na bločku z registračnej pokladnice uvedená presná identifikácia podnikateľského subjektu – názov, adresa, IČO, DIČ, IČ DPH. To všetko je ok, no daňoví úradníci začali kontrolovať aj úplne zbytočnosti, napríklad, akými písmenami je napísaný názov firmy. Ak má niekto v obchodnom registri zapísané Firma s.r.o., nech ho boh chráni, ak na bločku mu daňový kontrolór nájde FIRMA s.r.o. (samozrejme aj v prípade, že  IČO, DIČ a IČ DPH sedia).

Rovnako hrozí mastná pokuta, ak má niekto na bločku napísané „Predajna“ a nie „Predajňa“. Ale pozor, kto vstúpi do modulu a opraví mäkčeň, riskuje tiež pokutu. Za neoprávnený zásah do modulu. Riešením je kúpiť nový modul za 50 euro a ten nechať nainštalovať odborne spôsobilou osobou za ďalších 50 euro...

Podnikatelia sú donútení každých pár rokov meniť pokladne, lebo štátni úradníci si pod vplyvom lobingu jednej dodávateľskej firmy vymýšľajú stále nové a nové požiadavky (naposledy to bol fiškálny modul). Výsledok sú zbytočné náklady, kontroly, hroziace pokuty, avšak toto všetko nerieši podstatu problému a tou je nevystavenie bločku.

Namiesto toho, aby sa kontrolóri zamerali na tých, ktorí predávajú a inkasujú bez bločku, buzerujú tých, ktorí bločky vystavujú. Zrejme si neuvedomujú, že na výplaty ctených úradníkov robia práve tí, ktorých oni dusia svojimi nezmyselnými kontrolami.

V tejto veci podávam dnes na Daňové riaditeľstvo v rámci infozákona dotaz, čo všetko sú daňoví úradníci povinní kontrolovať. Ak máte aj vy neblahé skúsenosti s buzerovaním zo strany daňového úradu, napíšte mi prosím na richard@sulik.sk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?