Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Diletanti, ako ďalej? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

k+

za dobry liberalno-ekonomicky nahlad
 

Len nie je isté, že...

...liberálno-ekonomický náhľad je dobrý. :-)
A teraz vážne. Sulík pokračuje v tradícii zaslepených slovenských prepytujem politikov, ktorým chýba aj tá najmenšia štipka sebareflexie. Nechápe, že aj keď napíše, navrhne, hovorí múdre veci, veľa ĺudí sa jeho názormi odmietne zaoberať preto, že sa skompromitoval. Jednoducho sformulované: Diletant kričí "oni sú diletanti". To je tragikomédia slovenskej spoločnosti v priamom prenose...
 

Skompromitoval som sa konkrétne čím?

Prečítaj si zopár mojich blogov na SME a stlpčekov na HN, presne to čo píšem teraz, som písal celú jeseň. Že keď na to pôjdu takto, tak budeme mať vyššiu nezamestnanosť a menej daní. Neteší ma to, ale musím konštatovať, že presne to sa deje.
 

Len do nich...

teraz treba poslať last minut ficka do grécka alebo na Kubu(možno by skôr to aj zobral...:-))
Názov článku by mohol byť , vzhľadom na situáciu v kádrovej revolúcií:
"Hantlageri pri kormidle alebo svine pri koryte?!"
 

 

nemusim byť fanušikom sučasnej vlady a ani nemusim suhlasiť so všetykm o robia, ale dnes som nepočul z radov kritikov žiadnu realnu alternativu, to je fakt!

Pokusim sa teda vecne zareagovať na jednotlive body;

1.Ked sa človeku s mesačným príjmom nad 3300 eru zdvýši dan z príjmu z 19 na 25% , pričom to 6% zvýšenie sa týka len tých prijmov nad hranicu 3300 eur, tak to ich zniči? Nie je skor likvidačne 5% zvyšenie DPH pre človeka s príjmom 400 eur? Obdobne to plati aj u fieriem, pretože konsolidovať sa da buď cez tych silných ktorí tie konsolidačne opatrenia nepocítia tak prudko ako keby sa konsolidovalo na úkor tých nizkoprijmovych skupin, ktrorých je na Slovensku vyše 60%.
Čo sa týka prestahovania domicilu do danových rajov, tak tento problém majú v západnej Európe už dlhodobo, spomeniem spor Nemecka s Lichtenšteinskom, Švajčiarskom a pod, a preto silnie tlak na obmedzenie daňových rajov, ku ktorému by sa malo Slovensko plnou váhou pripojiť

2.Nezamestnanosť vzs. Zákonník práce
"Externé prostredie je pre Slovensko v tejto chvíli nesmierne dôležité, jeho vývoj nás zásadným spôsobom ovplyvňuje. Má to hlavný vplyv na spomaľovanie našej ekonomiky. "
Juraj Kotian, predseda Klubu ekonomických analytikov

každý kto si pozrie tvrdé štatistické dáta vidí, že nezamestnansoť kopíruje HDP no a naše HDP, keďže je závislé z 85% na exporte a tento ide z 90% do EU, tak naše HDP a teda počet pracovných miest u nás závisí od vývoja európskej ekonomiky, a ten je nepriaznivý, preto musí byť aj nepriaznivý vývoj našej nezamestnanosti. To si fakt niekto myslí, že firma, ktorá má zákazky, má odbyt, potrebuje produkovať, tak bude prepúšťať zamestnancov kvoli tomu, že zákonník práce o niečo posilnil postavenie zamestnanca? však by bol totálne blbí ten zamestnávateľ, veď každý vie, že nájsť kvalitného človeka je najdôležitejšie, tak ak mám dobrého zamestnanca a mám zákazky, tak ho v živote neprepustím, keď nemám zákazky, alebo to nie je kvalitný zamestnanec, tak prepúšťam

Stačí si pozrieť graf o vývoji nezamestnanosti a tam zistíte že nezamestnanosť rástla po nástupe 1.Dzurindovej vlády v roku 1998, potom klesala, lebo sme vstupovali do EU, stále sme mali lacnú pracovnú silu, boli sme stabilné atraktívne investičné prostredie, potom prišla kríza a tá sa ťahá až dodnes

3, čo sa týka výberu daní, tak ten je v súvislosti so spomaleným rastom HDP naviazaný extrémne proexportne(85%) čiže ten výber daní je sposobeny predovšetkym poklesom ekonomiky v dosledku vonkajších vplyvov. A treba si pripomenúť aj skolabovanú finančnú správu, za ktorú má zodpovednosť predchádzajúca vláda a ktorej dôsledkom bol horší výber dane z pridanej hodnoty

4, k tým návrhom o zlepšenie podniktelskeho prostredia, je to sice pekny marketingovy ťah, ale asi ste zabudli na to že rozhodujúce kroky na zlepšenie podnikatelského prostredia sú už v započatom legislatívnom procese: https://lt.justice.gov.sk/Docu...
 

Kto nechce, reálne alternatívy nevidí

Progresívna daň nikoho nezruinuje. Len si každý povie, načo by sa snažil, keď od istej hranice nezarába pre seba, ale pre Fica. V konečnom dôsledku sa vyprodukuje menšia hodnota, menšie HDP a nakoniec aj menší výber dane.

A čo sa týka zákonníka práce, kto je za takých podmienok ochotný prijať zamestnanca, nemôže byť normálny. Len blázon si taký kameň uviaže okolo krku. Podnikatelia sú hnaní do slepej uličky a hodne ich to vzdáva.

Exportná závislosť: zaujímavé, že Nemecko, hlavný slovenský odberateľ, síce málo, ale stúpa, kdežto slovenský výber daní klesá. Určite tam nejaký vplyv je aj od "krízy" (dávam to do úvodzoviek, lebo pár percent pokles nie je žiadna kríza), ale minimálne porovnateľný je aj vplyv Ficovho diletantizmu.
 

 

Nikto nezaraba pre Fica ani pre Radičovu, ani Sulika, tie dane smeruju na redistribuciju, bez ohľadu na to kto tu vladne, ak su podozrenia že tomu tak nie je, tak treba vyvyjať tlak na kompetentnych, ja som za...

Zakonník práce, je uplne štandardnou pracovnoprávnou normou ako vo všetkych modernýh západoeurópskych krajinách, dokonca by som povedal že je ešte slabšim odvarom - v zahraničí si takýto "kamen" teda uväzujú všetci zamestnávatelia? popripade ešte väčši?

Ak 85 percent nášho HDP tvorí export a z neho 85 percent ide na trhy únie, tak je logické, že keď je Európska únia a eurozóna v recesii, nezamestnanosť sa v nej blíži k 12 percentám a naše odbytové trhy revidujú svoje prognózy HDP nadol, potom sa to musí odraziť na raste nezamestnanosti u nás.
 

Sulik

Pán Sulík, prosím vás, čo sú už toto za tvrdenia? Už prvé slová vášho blogu sú lžou a slovo "Smrteľný coctail" sa stalo veľmi obľúbeným slovíčkom pravičiarov. Pritom nikdy v živote neponúkli lepšiu alternatívu,
 

"na redistribuciju"

ake pekne slovo opisujuce presun "do spravnych (sirokych a spol) vrecak", ze ?
 

Diletant riško

tolko vasej snahy a tolko slov pan Sulik a daju sa poslat uplne do kosa jedinym faktom... totiz rast nezamestnanosti, spomalenie rastu HDP, pokles danovych prijmov... sme tu mali uz pocas vasej vlady, blbe co? a to napriek vasmu liberalnemu zakonniku prace, ktorym pan Mihal sluboval desattisic novych pracovnych miest, napriek rovnej dani, nic z tychto vasich ekonomickych zazrakov nam nepomohlo a to z jedneho jednoducheho dovodu, ktory samozrejme funguje aj dnes: ze aj vtedy aj teraz sme ekonomicky zavisli na europskej ekonomike, a ta zacala spomalovat vtedy a dnes je v recesii ak ste si nevsimli. ci nemecko ci francuzsko ci ostatne krajiny su ekonomicky v minuse, fakt nam chcete nahovorit ze to nema na nas dopad?? vsak nie sme uplne ovce. takisto ste si nevsimli ze v Cesku maju historicky najvyssiu nezamestnanost? a to je podstatne vnutorne silnejsia a teda menej zranitelnejsia ekonomika. takisto v eurozone ako celku nezamestnanost skoro 12%, to tam este nemali. a uz uplne na zaver len jednu radu: viete kedy vam zacnu volici aspon trochu verit? ked si za prve, priznate svoje zlyhania (napr. to ze ste neboli schopni ponuknut ziadnu realnu alternativu k vladnej konsolidacii, lebo ked je treba 1,8 mld. a vy date na stol 180 mil... ) a za druhe ked od nepoctivej kritiky za kazdu cenu prejdete konecne k realnym rieseniam, lebo ked ide cela europska ekonomika dole, tak kritizovat by vedel aj jano luptak. takze na tejto urovni ste dnes s tym vasim slubnym projektom skoncili.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Vždy je jednoduchšie kritizovať bez protiargumentov. Opozícia neponúkla alternatívu hodnú znížiť deficit na jednej strane, a nepoškodiť občanov na strane druhej. Vláda avizovala, že opatrenia budú bolestivé, aj že strany, ktoré zostavia vládu vyhrajú cestu do pekla. Nepopulárne opatrenia sa na Smere odzrkadlia v podobe preferencií, ale to je cena za protikrízové opatrenia.
 

 

Len by som jej chcel pripomenúť, že to bola vláda v ktorej sedel pán Sulík, ktorá pripravovala daňovo-odvodové zaťaženie živnostníkov a dohodárov a len jej rozpad ich v tom zastavil. Pričom tá súčasná v tejto veci so zástupcami živnostníkov dosiahla dohodu.
Že štatistické dáta dokazujú, že nie Zákonník práce, ale vývoj HDP ovplyvňuje zamestnanosť, že dane sa zvýšili jednému percentu zamestnancov(nei živnostníkom) s najvyšším príjmom, bankám a firmám na úroveň nižšiu ako je priemer v Európskej únii, aby sa nemusela ťarcha konsolidácie prenášať cez vyššiu DPH na nízkopríjmové skupiny. Mimochodom, vyššiu DPH už odmietol aj Klub ekonomických analytikov.

Viackrát tu zaznel apel na našu „konštruktívnu“ opozíciu( aj teraz vo Vašom príspevku), ako by to robila ona, odpoveď však nedorazila žiadna, pretože opozícia sa cez bezbrehú kritiku zatiaľ k receptom nedopracovala, žial...
 

robota

Ale veď práve Sulík a vláda v ktorej bol pripravovala zaťAžovanie živnostníkov, takže nerozumiem tomu, prečo to teraz vyčíta tejto vláde.
 

 

No, že táto vláda dosiahla dohodu so zástupcami živnostníkov ešte neznamená, že nezvýšila odvody viac, ako ich zvyšovali všetky vlády predtým dohromady.... Od roku 2015 odvediem štátu zo 100 zarobených Eur cca 65 (dane + odvody). A dovtedy sa to bude zvyšovať postupne. ( Mne ako SZČO je jedno, či sa zvýši daň alebo odvody, zaplatiť to musím tak či tak). Čiže "ťarcha konsolidácie" sa úspešne presunula z veľkej časti na naše plecia...To, že mi príjmy drasticky klesajú a možno nakoniec "dopadnem" na minimálne odvody, ma nijako neteší...
 

 

Dohoda so zástupcami živnostníkov bola. Netreba čakať, že sú spokojní, ale v tejto situácii ustúpili. V štáte sa šetrí a zvyšujú sa dane z príjmov ako bolo avizované. V nedeľu Frešo nevedel odpovedať ani na to, ako by získal peniaze do štátnej kasy a či by zdvihol Dph. No kde nájsť prostriedky na príjmovej stránke?
 

 

Unitar, ibaže mňa žiadny zástupca nezastupuje...Zastupujem sa sama. Prácu si nájdem sama, sama ju robím, predávam a platím si odvody aj dane... už 20 rokov. Zväz živnostníkov alebo čo to je pre mňa nikdy nič neurobil...a to, čo povie, nie je v mojom mene. (To nie je žiadna Lekárska alebo Audítorská komora, ktorá má svojich členov). Pre mňa sú zástupcovia živnostníkov tí, ktorých živnostníci sami vyberú a nie nejakí samozvaní zamestnanci organizácie, ktorá si dá do názvu slovo živnostník...to k tej dohode. Ficovci sa rovno mohli dohodnúť s ferom z hornej dolnej, malo by to rovnakú váhu...Na tom, že nás "udusia" to však aj tak nič nemení. A kde nájsť prostriedky? Menej kradnúť, to by stačilo... A že to nie je príjmová stránka? Však nepotrebujú zvyšovať príjmy, stačí, keď znížia výdavky...
 

 

Na p. Zajaca aj tak nemajú, mne zdvihol zaťaženie na 72%. Preto som so živnosťou aj skončil.
 

NIE JE PRAVDA,

ýe živnostníkovi je jedno, či zaplatí trebárs 100 E na daniach, alebo na odvodoch. Dane zhltne štát a živnostník má z nich veľké nič. Odvody sú jednak odpočítateľnou položkou pri výpočte daní, jednak sa zaratúvajú pri výpočte budúcej penzie. Z tohto hľadiska je teraz prijatá úprava síce mizerná, ale lepšia ako to, čo na živnostníkov chystala bývalá vláda. Sorry, ale je to tak. A z toho dôvodu aj ako pravicovo mysliaci človek nebudem voliť strany, ktoré čo len naznačia, že by mali chuť urobiť koalíciu s SaS,
 

 

Pozri Leysha, mne to jedno je...Zaplatiť musím jedno i druhé. To, či budem mať dôchodok o trochu vyšší ma nezachráni, aj tak pôjdem do dôchodku až vtedy, keď už nebudem vládať pracovať. O zdravotníctve radšej pomlčím, tam peniaze budú chýbať vždy, niekde som čítala, že je to oblasť, kde sa stretáva obmedzenosť zdrojov s túžbou po nesmrteľnosti... :) A dane slúžia na platby služieb, ktoré štát poskytuje, či efektívne, to je druhá vec. Mne vysoké odvody nevyhovujú. Keďže ale väčšinovej časti spoločnosti vyhovuje, že ich platiť budeme, tak nemám na výber. Dane aj odvody sú spoločenskou dohodou (to som tiež niekde čítala ... :) ) A teraz mám aj tak iný problém, aby som ich vôbec mala z čoho platiť, práce je stále menej a menej a ceny tlačia dole. Keďže je toto môj posledný príspevok dnes, týmto sa lúčim a prajem pekný zvyšok večera. (A SaS mám celkom rada...)
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 2 031
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 1 176
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 616
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 548
 5. Stop alibizmu: Solidárne zdravotníctvo - choroba štátu, na ktorú zomiera oveľa viac ľudí ako na Covid-19 520
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 449
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 377
 8. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 334
 9. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 295
 10. Michal Latta: Najlepšia slovenská tarhoňa 275

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?